ЛОКДАУН ЈЕ КРАЈЊА ОПЦИЈА: Хрватски министар здравља најавио нове мере за празнике
Сматра да треба наћи модус суживота у околностима "новог нормалног" и омогућити одређене привредне активности и при томе редуковати све оно што се може
Хрватски министар здравља Вили Берош рекао је вечерас да верује да неће доћи до строгог закључавања, поручивши да у овом тренутку није јако извесно да ће доћи до увођења забране међужупанијских путовања, иако се о томе разговара.
НОВИНЕ ПРЕД ПРАЗНИКЕ: У једну земљу региона грађани Србије ће моћи само уз ПЦР тест
КОРОНА ПРЕСЕК У ЦРНОЈ ГОРИ: 400 новозаражених, девет особа преминуло
БРОЈКЕ НЕ ПРЕСТАЈУ ДИВЉАЈУ: Регион у паклу короне, и даље пуно преминулих, а Хрватска се узда у нове мере
- Мислим да је таква могућност крајња опција и лично верујем да се неће десити. Видели смо и на примеру околних земаља шта тврдо закључавање доноси. То није ништа добро - рекао је Берош, упитан постоји ли могућност да се, ако се не смањи број заражених од корона вируса, уђе у строго закључавање.
Сматра да треба наћи модус суживота у околностима "новог нормалног" и омогућити одређене привредне активности и при томе редуковати све оно што се може.
- То је управо оно што радимо. Настојимо балансирати мере. Најлакше би било увести тврди и најтврђи локдаун - затворити све. Међутим, није реално да таква метода да учинке, поготово зато што не знамо колико ће то трајати - истакао је Берош.
Министар здравља Хрватске рекао је како у овом тренутку није јако извесно да се око 21. децембра уведе забрана међужупанијских путовања, иако и о томе разговарају. Но, то ће се увести ако епидемиолошка ситуација буде таква да захтева сличан начин организације рада.
- Лично мислим да до тога неће доћи. Али, уколико епидемиолошка ситуација не буде адекватна, размишљаћемо и о сличним мерама. Наравно, уз уважавање радних околности тј. изузећа која би омогућила радне процесе - поручио је он.
На питање осећа ли се одговорним, јер је по подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) Хрватска најгора по броју активних случајева корона вирусна на 100.000 становника.
- Наравно да се осећам одговорним. Међутим, реч је о вишедимензионалној и изразито комплексној кризи и ту једнозначних ни решења нити одговора на ваше питање - нема - рекао је Берош.
Берош сматра како је једино могуће учинити да се из дана у дан прати епидемиолошка ситуација и све елементе који је јасно описују - број новозаражених, њихова распоређеност, појавност (у породици или школи, радним организацијама и сл.) те на основу тих елемената свакодневно промишљати мере.
- То је оно што и радимо - поручио је он.
Берош је казао и да две седмице нису довољно велики временски период који би указао на тренд кретања.
Подсетио је и да је Француској након националног затварања требало шест недеља да се ситуација стабилизује. Али, након тога поново имају узлазне трендове.
Сматра да треба да прође четири до пет недеља после увођења мера, под претпоставком да их се људи придржавају.