ЈЕЗИВА САОБРАЋАЈКА! Трагично настрадао младић на мотору, пријатељи НЕМИ ОД БОЛА након сазнања о несрећи
Од младића се опраштају многи пријатељи на друштвеним мрежама.
У саобраћајној несрећи која се десила јуче код Живиница, у месту Прилук, живот је изгубио млади мотоциклиста Аладин Хурић.
Иако није званично потврђено, његови пријатељи су рекли за Аваз да му је аутомобил пресекао пут, а да Хурић није имао времена да закочи те је ударио у аутомобил.
- У саобраћајној несрећи је возач мотоцикла задобио повреде опасне по живот те је превезен возилом СХМП Дома здравља Живинице у УКпогЦ Тузла, где је упркос указаној медицинској помоћи, услед повреда преминуо - рекла је јуче портпаролка Управе полиције МУП-а ТК Аднана Спречић.
Од Хурића опраштају се многи пријатељи на друштвеним мрежама, пренео је Аваз.
Како се понашати уколико сте доживели саобраћајну несрећу?
У случају настанка саобраћајне незгоде возач је дужан да пре свега искључи мотор свог возила, како би смањио ризик од настанка пожара или експлозије.
Након тога треба да укључи све показиваче правца, како би на најбржи и најбољи начин обавестио остале возаче о постојању опасности на путу, на месту незгоде. Пре напуштања возила возач, односно учесник саобрајћајне незгоде, мора да обуче светлоодбојни прслук који се по правилу налази у возилу „на дохват руке".
Без изузетка, одмах након саобраћајне незгоде мора се увек обезбедити лице места и тако што ће се поставити сигурносни троугао, на безбедном растојању од места саобраћајне незгоде, што значи најмање 50 м на путу ван насеља, а на путу у насељу на удаљености од 10 м.
Тако ће возач који наилази моћи благовремено да реагује, заустави возило и избегне опасност. На ауто путу на коме важи већа ограничење брзине, сигурносни троугао треба да буде постављен на још већем растојању у односу на пут ван насеља. Због безбедности, постављање сигурносног троугла мора да се изведе са великом опрезношћу, крећући се уз ивицу коловоза.
У оквиру законске обавезе возач, односно други учесник саобраћајне незгоде, дужан је и да упозори сва остала присутна лица која су се задесила на месту незгоде, да је потребно да се удаље са коловоза као би се саобраћајној полицији сачували трагови.
Непоштовање ове обавезе, односно неозначавање лица места саобраћајне незгоде, често може да узрокује накнадне, секундарне саобраћајне незгоде.
Када је обезбеђено лице места и тако евентуално спречен настанак нових страдања, може да се приступи ефикасном спасавању настрадалих. Потребно је знати да повређено лице не сме без стручног надзора присутног лекара, опреме и Хитне помоћи да се помера и транспортује, како би се избегле озбиљније повреде и компликације.
Возач, односно други учесник саобраћајне незгоде дужан је да обавести полицију (192), и Хитну помоћ (194). У обавези је да остане на месту незгоде до доласка полиције и завршетка увиђаја. Изузетно се може удаљити са места незгоде, само ако му је неопходна хитна медицинска помоћ, или оцени да је могуће и потребно да превезе повређеног до најближе здравствене установе, уз обавезу да се што пре могуће врати на место незгоде.