Како су Хрвати остали без сиријског богатства?
Катанац на највреднија нафтна поља Сирије
Хрватска нафтна компанија ИНА заиста нема среће с нафтним пољима у Сирији. Како је открио руски новинар Денис Б, а што је и потврдио у разговору за хрватски "Express", четвртина прихода с нафтних поља ослобођених у околини Палмире требало би да припадне руској компанији "Еуро полис", блиској руском државном врху.
Реч је о пољима која су у власништву: сиријске нафтне компаније, Ине, Девон Енерџија, Петро-Канаде, ИПР, Татњефта, ХБС, ДНОС и Страткоа.
Хрвати крећу на Србију! Хоће да нам отму ове градове
Управо та нафтна поља су невероватно битна за ИНУ, а један стручњак описао их је то као "породично благо целе компаније" будући да су то била највреднија нафтна поља на којима је хрватска нафтна компанија имала право на експлоатацију.
Релативно недавно уништено је и једно од најсавременијих постројења за прераду нафте и гаса које је саграђено у најгоре могуће време. ИНА је у то време, 2012. године, трљала руке зато што су открили богато налазиште нафте и гаса, а управо су били у погон пустили и постројење вредно неколико стотина милиона евра. Међутим, само 57 дана касније проглашене су међународне санкције против режима сиријског председника Башара ал Асада и ИНА се повукла из Сирије.
Сепаратизам дрма Хрватску: Група грађана тражи самосталну државу
Постројење на нафтним пољима у близини древне Палмире остало је тако напуштено, али, како ће се касније испоставити, не и запуштено. У годинама након Ининог повлачења сиријске нафтне компаније су без превише проблема преузеле управљање над постројењем и цео Дамаск се грејао безбрижно гасом из Инине сиријске рафинерије.
Све то је напрасно прекинуто експлозивом који су поставили искусни минери Исламске државе и јавно се похвалили успешним уништењем постројења које Сиријцима значи живот, а Ини милионе евра. Сиријски активисти кажу да је немогуће знати ко је од заповедника на терену наредио уништење постројења.
Хрвати беже из земље! Масовно напуштају "лијепу њихову", ево шта се дешава
Та нафтна поља била су и остала далеко највреднија Инина имовина. Једни кажу да се тамо налази и до 80 милиона барела еквивалента нафте (MMBOE), што је заједнички назив за нафту и гас, али ИНА службено каже да се тамо налази негде око 36 милиона барела.
Ни тај број није нимало занемарив када се узме у обзир цена барела нафте. Укупна вредност те нафте може прећи милијарду и осамсто милиона долара. Наравно, то су све процене и доста грубе рачунице.
Нова брука за Хрвате је чињеница да је продајом четвртине деоница ИНЕ мађарском МОЛ-у, сад већ давне 2003. године, за 505 милиона долара, мађарској компанији "упала секира у мед". Ни криви ни дужни успели су да се врате на богата сиријска налазишта, а припадало им је и право на одређену зараду од експлоатације нафте на нафтним пољима Хајан.
Вести са сиријског ратишта можете погледати ОВДЕ.