КОМПЛИКАЦИЈЕ НАКОН ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ КОД ДЕЦЕ: Словеначки педијатри дошли до важних сазнања
Словеначки педијатри открили су досад 50-ак случајева необичних болести и компликација код деце која су преболела корону
Словеначки педијатри до сада су открили 50-ак случајева необичних болести и компликација код деце која су преболела заразу новим коронавирусом.
Градоначелник Грачанице: Хвала Меридиану што је спасао најугроженије
СТРАВИЧНИ ЗЛОЧИНИ МУЏАХЕДИНА НАД ЗАРОБЉЕНИМ СРБИМА БЕЗ ПРАВДЕ: Комадант Махмуљанин добио 10 година затвора (ВИДЕО)
БиХ ЋЕ ПРОТЕРАТИ ШЕСТОРИЦУ МИГРАНАТА ЗБОГ НЕРЕДА: Више од 2.000 људи учествовало у сукобу са полицијом (ВИДЕО)
Најчешће међу њима су мултисистемски упални синдром у деце (МИС-Ц) те упала малих крвних вена повезаних с covidom-19 (васкулитис/васкулопатија), навео је у изјави за медије Тадеј Авчин, шеф Одељења за алергологију, реуматологију и клиничку имунологију у Педијатријској клиници у Љубљани.
Тајве појаве код дјеце педијатри су почели да примећују тек у епидемији коронавируса, а појавиле су се до сада код 48 дјеце која су лечена у тој клиници.
Компликације код неке деце јављају се две до шест недеља након инфицирања, било да се радило о симптоматским или асимптоматским случајевима заразе.
Мултисистемски упални синдром настаје услед прекомерног имунолошког одговора, а деца су пре доласка у болницу била здрава и нису имала хроничних болести, изјавио је Авчин, додавши да су се код оних који су имали асимптоматску заразу компликације појавиле касније него код оних с израженим симптомима ковида-19.
Мултиоргански упални синдром тренутно је најчешћа имунолошки посредована (неинфективна) упална болест код деце у Словенији, а педијатри тренутно немају податке о дуготрајном току и могућности рецидива.
Хоспитализација траје око 14 дана, а код свих пацијенета до сада успело је да се постигне смањење упалног процеса.
Али дугорочне последице, посебно на срце, моћи ће да се процене тек шест месеци након појаве болести, објаснио је Авчин.
До сада у Словенији због ове болести код дјеце није било смртних случајева, а према стручној литератури смртност од мултиорганског упалног синдрома износи око 1,5 посто.
На Педијатријској клиници почетак болести је први пут забележен када деца добију необичне осипе на ногама и рукама. То је упала малих крвних вена, а та је болест повезана и с ковид 19.
- Најчешћи су кожни осипи, а ређе компликације других органских система - објашњава Авчин.