КОРОНА ВРЕБА ЂАКЕ У ПРЕВОЗУ: Велике муке пред почетак нове школске године и у комшилуку
Многи ученици из приградских насеља путују редовним линијама са грађанима
Почетак наставе за основце и средњошколце заказан за 1. септембар у Републици Српској донео је много питања на која надлежне институције морају што пре да дају одговор.
Иако је скоро све познато за начин одржавања наставе у основним школама, за око 37.000 средњошколаца има још неколико ствари које се решавају у ходу.
Остајемо читаву ноћ: Грађани Велике Кладуше патролирају са полицијом, проверавају да ли има миграната у аутобусима (ВИДЕО)
СРАМНИ ЗАКОН ЋЕ ГА СКУПО КОШТАТИ: Паклен крај лета за Ђукановића, пад му је НИКАД БЛИЖИ
НЕВРЕМЕ УНИШТИЛО ОВАЈ ГРАД У БОСНИ: Поплављене су улице, "горе" стање него у Венецији (ВИДЕО)
То су, пре свега, питања превоза ђака и дужине часова у школама са више од 1.000 ученика.
Из институција РС кажу да у Српској од укупно 93 средње школе у њих око 20 има више од хиљаду ђака. Препорука из Владе РС је да локалне заједнице широм Српске у договору са директорима средњих школа и превозницима на локалу покушају да обезбеде самосталан превоз ученика до школа, а све како би се ученици заштитили од короне.
- За средње школе које имају испод 1.000 ђака организација наставе ће бити доста лакша. Ту ће бити разреди по 15 ученика са трајањем часова од 30 минута. Код већих школа које имају преко 1.000 ђака, исто ће бити разреди са по највише 15 ученика, али постоји могућност да часови буду краћи, по 20 минута, како би ђаци свих разреди могли ићи у школу - каже Предраг Дамјановић, директор Републичког педагошког завода.
Мићић: Ђаци чине 90 одсто путника
Мићо Мићић, градоначелник Бијељине, каже да Бијељина субвенционише превоз ученика из околних места.
- Ђаци које сада возимо у школе чине око 90 одсто путника. Реално, тешко би било раздвојити да се возе аутобусима само ученици, али у наредним данима разговараћемо са институција и видети да ли се може донети решење да се само ђаци возе у школе - истиче Мићић.
Он истиче и да је у најави велики проблем, а то је превоз ђака у већим градовима, јер доста ученика из приградских насеља путује редовним линијама са грађанима. Ту су, како каже Дамјнаовић, велике гужве у аутобусима и постоји већа могућност заразе вирусом корона.
- Уколико би се организовао превоз само за ђаке, смањила би се и могућност заразе. Ово је сада на локалним заједницама да покушају реализовати - поручио је Дамјановић.
Дејан Мијић, председник Удружења саобраћаја и веза Републике Српске рекао је да није никакав проблем организовати самосталан превоз ђака у школе, а једина препрека може бити новац, јер је овакав вид превоза доста скупљи него редовни градски саобраћај.