НАЧЕЛНИК ПУЛМОЛОГИЈЕ ОТКРИВА КАДА ЈЕ ВРХУНАЦ ЕПИДЕМИЈЕ: И поред ОПАСНОСТИ имамо једну ВЕЛИКУ ПРЕДНОСТ
Лепо време савезник у борби против вируса.
У Републици Српској још није достигнут врхунац пандемије вируса корона по броју заражених, што би могло да буде за 10 до 15 дана, евентуално за Васкрс, рекао је начелник Клинике за плућне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске у Бањалуци Младен Дуроњић.
"КРЕТЕНИ ЈЕДНИ, ДОЗОВИТЕ СЕ ПАМЕТИ!" О поруци овог лекара ПРИЧАЈУ СВИ, један снимак га је РАЗБЕСНЕО (ВИДЕО)
У ЦРНОЈ ГОРИ ЈОШ 16 ОБОЛЕЛИХ, УКУПНО 160: Читаво насеље пред тоталном изолацијом!
УГЛЕДНИ ХРВАТСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Ево како је дошло до ТРАГЕДИЈЕ у Италији - ПРВИ ПУТ СВИ ДЕТАЉИ БЕЗ ЦЕНЗУРЕ!
Наводећи да је Српска већ у четвртој седмици пандемије у односу на нулти случај, Дуроњић у вези са тим када је реално очекивати крај пандемије каже да је први сценарио крај маја, почетак јуна, други је да ће трајати нешто дуже, а трећи није желео да помиње.
- Процену сам правио на основу свега што се дешавало до сада. Климатске промене су до сада ишле у корист вирусу. Температура између три и 11 степени је најповољнија за развој вируса корона. Идеално би било да температура почне да расте, те да УВ индекс досегне три и више, онда би човек био у предности. Вирус има животни циклус и он пролази кроз репликације, а свака нова репликација може да га ослаби, те да он постане мање заразан по нас. Процењује се да је за све то потребно око 100 дана од његове појаве - рекао је Дуроњић.
Он истиче да је лепо време савезник у борби против вируса корона те да је у сваком погледу оптимиста.
- Пребродићемо ову пандемију, изаћи јачи, ако ништа друго онда бар за имунитет. Још није познато какав овај вирус оставља имунитет и колико дуго, да ли ће се понашати као САРС. Оно што је до сад примећено јесте да се вирус понаша стабилно, не даје велики број мутација, за разлику од вируса грипа - нагласио је Дуроњић.
Према његовим речима, упала плућа представља најтежу компликацију коју изазива вирус корона и може да уведе пацијента у стање респираторне инсуфицијенције и доведе до респиратора.
- На срећу, таквих пацијената је мање од пет одсто. Каузална терапија не постоји, те посежемо за разним модалитетима, комбинацијама антималарика те са "азитромицином" и "хемомицином", уз антивиротике, лекове који делују против одређених сојева вируса. Често коришћени антивиротици су "ремдесивир", те умифиновир "арбидол". Студије тек треба да потврде ефикасност оваквих терапијских приступа – појаснио је Дуроњић.
Он је додао да је обична упала плућа лоцирана само око дисајних путева, бронхија, док је упала изазвана вирусом корона често прогресивна и за неколико дана клиничка слика може да се погорша.
- У плућима се јавља промена па чак и течност, што те упале чини захтевним за лечење - рекао је Дуроњић.
ЦЕЛО СЕЛО У ИЗОЛАЦИЈИ ЗБОГ КОРОНЕ: У Биоковац могу да уђу само санитетска возила!
РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У БиХ: Укупно оболело 532 особе, преминуло њих шеснаест
"КО ЋЕ НА*ЕБАТИ ЗБОГ КОРОНЕ?" Ведрана Рудан погађа у СРЖ ПРОБЛЕМА, какве планове имају "ВЛАДАРИ СВЕТА"
Мило, јадо, на пешкире си спао?! Погледајте списак ствари за које Ђукановић моли НАТО због корона вируса