"НИСУ СТРАДАЛИ СРБИ ИЛИ ХРВАТИ НЕГО ЉУДИ!" Потресна исповест заменице градоначелника Глине о животу људи на Банији (ФОТО)
Заменица градоначелника Глине Бранка Бакшић Митић говорила је о тешком животу повратника Срба на Банији
На хрватској телевизији гостовала је Бранка Бакшић Митић, заменица градоначелника Глине из редова српске националне мањине. Глина је међу градовима који су тешко страдали у разорном земљотресу прошлог уторка. Бакшић Митић и раније је суделовала у бројним хуманитарним акцијама помоћи сиромашним становницима тог краја, а од уторка је даноноћно на терену где је била чак и у време земљотреса.
ЈУТРОШЊИ ЗЕМЉОТРЕС У ЗАГРЕБУ ПОКРЕНУО НОВИ РАСЕД? Хрватски сеизмолог изнео шокантне тврдње!
СТРАХОТЕ ЗЕМЉОТРЕСА У БРОЈЕВИМА: Страдало 9.000 објеката, у шест средњих школа ђаци више неће ићи...
СВИ У РЕДУ ЗА ВАКЦИНЕ, ОСИМ БОСНЕ: Нови корона-скандал потреса комшије
- Нама је сад најважније да свима обезбедимо кров над главом. Још има људи који су по ливадама, спавају по аутима. Ту смо имали шестерочлану породицу из Дреновца с четворо деце, јуче је дошла донација камп-кућице и они су синоћ имали први пут кров над главом након земљотреса - рекла је.
- Јавили су се људи са свих страна, довозе кућице из Пореча, из Немачке... то је солидарност свих људи, то је најлепше у овом тренутку- поручила је.
- Има искустава да људи поправљају куће у којима нито не живи, али има и ситуација да имате димњак оштећен на кући у којој нико не живи, али могао би се срушити на кућу којој неко живи - рекла је.
- У ових пет дана нисам спавала шест сати. На путу од Глине до Загреба сам успела да договорим пет кућица - рекла је Бакшић Митић.
- Треба нам доњи веш и гумене чиме, код нас је блато катастрофа. Старачки домови ме зову и кажу да немају ни детерџент, не могу да оперу веш. Не треба се гомилати толико хране. Људи који немају кућу или имају камп-кућицу одбијају храну јер је немају где да је ставе - рекла је.
- Ја се надам да ће код свих политичара прорадити људскост, видели су какво је стање на терену. Ја се надам да ће пустити сву политику и да ће то бити јако брзо. Тај крај је потпуно заборављен. Не верујем да Европа неће помоћи, али верујем и да ће се јавити пуно људи и да ћемо то решити. Ми ово морамо решити у годину дана, не могу чекати 10 година - рекла је.
- Многе куће које су се радиле након 1995. су се срушиле. Не знам зашто. Моја кућа је рађена 1961. године, димњак се срушио, али није катастрофално оштећена - рекла је.
- Контејнери су привремено решење, што пре се мора кренути у изградњу кућа - рекла је заменица градоначелника Глине.
- Ја сам за време потреса била у Мајским Пољанама, на улици. Био је дошао еврозаступник Фред Матић и донео поклоне, затекли смо се пред кућом жене којој је погинуо син. Мени се пред очима срушила трафостаница, није се могло стајати. То је био шок. Нису радили ни телефони. Нисам могла добити ћерку, нисам знала шта је с њом и с унуком. Стање шока, човек не зна што да уради - описала је заменица градоначелника Глине застрашујући сусрет са земљотресом.
- Била сам присутна кад су га извадили, то је било престрашно - додала је потресена Бранка Бакшић Митић.
- Живот пре рата у Глини је био красан, нико није хтео отићи из Глине. Ми смо недељу дана пре почетка рата у Глини, 26. 6., отишли у Немачку. Ишли смо да купимо инструменте јер ми се супруг бави музиком и тако нас је рат ухватио кад смо били у Немачкој - причала је заменица градоначелника Глине о животу који се више никад није вратио у тај град.
- Пре рата је било пуно индустрије у Глини. Имали смо 6 продавница обућом, а лани се затворила задња продавница обућом. Ми сад немамо гумене чизме и папуче где да купимо - рекла је.
- Глина сад нема више од 6.000 људи, на задњем попису их је било 9.000. Нама су остали само пензионери, сви други одлазе - рекла је заменица градоначелника.
- Није се смело да се дозволи да људи 25 година након рата немају струју. Сви они су пре рата имали струју, они су изградили ту мрежу, секли бандере у својим шумама и сад опет морају платити прикључке - рекла је.
- Ја се надам да ће ова трагедија бити прекретница, да ће се решити путеви и струја. Има деце, нема пуно, али ако им даш услове за живот, они ће остати - наставила је причу о животу преосталих Срба на Банији заменица градоначелника Глине Бранка Бакшић Митић.
- Мајске Пољане су село где живе и Срби и Хрвати и Роми. Уопште није битно ко је шта, битно је да су људима уништене куће. Не Хрватима, не Србима, не Ромима, него људима - закључила је заменица градоначелника Глине Бранка Бакшић Митић.
Од седморо погинулих у разорном земљотресу који је погодио Хрватску, пет их је било из села Мајске Пољане крај Глине.