ДОГОВОР ДОДИКА СА ЧОВИЋЕМ И НИКШИЋЕМ УРОДИО ПЛОДОМ! Стигло зелено светло из Брисела, ВЕЛИКЕ реформе на помолу?!
Реформски пут Босне и Херцеговине отпочео разоговором у Лакташима.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен препоручила је данас да Босна и Херцеговина отвори преговоре за чланство у Европској унији.
ВЕЛИКИ ПОРАЗ ДПС-А! Мандић остаје на функцији са СВЕ ЈАЧОМ позицијом
ВЕЛИКИ ПОРАЗ ДПС-А! Мандић остаје на функцији са СВЕ ЈАЧОМ позицијом
"ПЕЂА АКО ТИ СЕ РАТУЈЕ СА ПУТИНОМ, ЗАДУЖИ АУТОМАТ ПА КИДИШИ" Милан Кнежевић у свом стилу ПОСРАМИО МИловог сарадника
ДОДИК ЗАПАЛИО МРЕЖЕ! Председник Српске одговарао на питања о ПРИВАТНОМ ЖИВОТУ! Један одговор УРНЕБЕСАН! ( ВИДЕО)
- Наравно, потребно је још напредовања да би се придружили нашој унији. Али земља показује да може да испуни критеријуме за чланство и тежње својих грађана да буду део наше породице. Добре вести стижу сада. То је разлог што смо одлучили да препоручимо Савету отварање приступних преговора са Босном и Херцеговином. Дакле, порука која долази из Босне и Херцеговине је јасна. Тако да и наша порука, као што смо управо урадили, мора бити јасна - будућност Босне и Херцеговине лежи у нашој унији. Хвала пуно и живела Европа - рекла је Фон дер Лајен.
Подсећамо читаоце да су напори босанско-херцеговачких лидера у циљу отварања преговора о члансту у Европској унији интензивирани након што је Брисел одобрио почетак преговарања са Украјином и Молдавијом.
Иако је по оцени многих стање у Босни и Херцеговини било много ближе "европским стандардима", тада је одлучено да Сарајево још мало сачека у предворју Европе.
- Европска унија ће отворити преговоре с Босном и Херцеговином када достигне потребни степен усклађености с критеријима за чланство - истакао је том приликом, не без цинизма Шарл Мишел.
Била је то опомена за лидере сва три народа, који су се дали у интензивне преговоре о системским реформама у земљи. Први велики састанак имали су у Лакташима на имању председника Српске Милорада Додика. Ту је договорен низ решења која се тичу пре свега изборног процеса и састава Уставног суда, али и неких питања као што је регулисање сукоба интереса.
Након тога, уследило је још састанака владајућих странака, али без онога оптимизма из Лакташа. Темељна решења из првог споразума нису проведена и у односу на њих стране су показале немогућност постизања консензуса, али и спремност да убудуће раде на компромисним решењима.
Споразум је операционализован једино у случају Закона о сукобу интереса на нивоу институција у Сарајеву, који је усвојен у Већу министара и треба да издејствује већину у два дома Парламентарне скупштине БиХ.
Циљ овог закона је, по званичном саопштењу, спречавање сукоба интереса у обнашању јавних дужности у институцијама на нивоу БиХ, односно уклањање приватних утицаја на доношење одлука, јачање интегритета, објективности, независности, непристраности и транспарентности у обнашању јавне дужности, превенција и борба против корупције, те јачање повеерења грађана у институције Босне и Херцеговине.
Изгледа да је реформско расположење у БиХ било сигнал да се ЕУ озбиљније позабави отварањем преговора, што изјава Лајенове од данас потврђује. Међутим, до преговора је и даље дуг пут, јер процедуре подразумевају консензус свих чланица Уније, што се увек тешко постиже.
Извор: Србија Данас/М.Б.