"ПОЧИНИОЦИ ОВАКВИХ ДЕЛА ИМАЈУ МРАЧНЕ ЦРТЕ ЛИЧНОСТИ" Психолог до детаља анализирао Бориловића: Ако идем доле, вучем и тебе са собом
Породице људи које је убио Вук Бориловић је позвао телефоном како би им нанео бол, јер нису били ту да би могао да убије и њих.
Овим речима психолог Лео Иванишевић објашњава могући разлог због ког је Вук Бориловић (34), масовни убица са Цетиња, током масакра телефоном звао чланове породица својих жртава како би им лично саопштио да су им најмилији сада мртви.
- Убио сам и твоју и моју породицу - рекао је, како су пренели црногорски медији, Бориловић Милошу Мартиновићу неколико минута након што му је убио два малолетна сина и супругу Наташу. Након тога Бориловић је наставио крвави пир и усмртио је још седам особа пре него што је заустављен и убијен.
ЦЕТИЊЕ ДРХТИ ЗБОГ МОГУЋЕ КРВНЕ ОСВЕТЕ: Ово су највеће мистерије бруталног масакра - једна ствар је посебно чудна
"НИСАМ ПОМИШЉАО НА СВОЈ ЖИВОТ" Емотивна исповест рањеног полицајца са Цетиња, преживео пуком срећом
ОВАЈ НАЛАЗ ДАЋЕ ОДГОВОР НА НАЈВЕЋУ МИСТЕРИЈУ! Чекају се резултати обдукције жртава и убице у масакру на Цетињу - Бориловић пушку пунио чак ЧЕТИРИ ПУТА?!
Психолог Лео Иванишевић за медије прича о могућим особинама профила особе које је способна да почини масакр.
Према речима Иванишевића, код Бориловића је било присутно девет особина због којих је усмртио недужне људе, али и, чак три пута, телефонирао не били успео да нанесе још боли и патње људима који нису били присутни током његовог крвавог похода, а који би, највероватније, и сами били његове жртве.
- Када видимо случајеве екстремне окрутности од којих се сви најежимо и као што је и сам овај случај, питамо се какав склоп личности је способан за овакво нешто? Починиоци оваквих дела најчешће имају изражене тзв. мрачне црте личности. Код починилаца овако екстремних дела највероватније ћемо наћи микс следећих особина, од којих су неке јаче, а неке слабије изражене: егоизам, макијевелизам, морална индиферентност, нарцизам, психопатија, психолошка повлашћеност и бахатост, импулсивно понашање, самозаинтересованост и пркос - коментарише психолог и додаје:
- Једна од мрачних црта личности је и нарцизам: потреба за пажњом и дивљењем која мора да се испуни чак и на деструктиван начин. Нарцизам би могао да нагна починитеља да од злочина направи спектакл који неће утерати страх у кости само жртвама, већ свима - на тај начин се успоставља надмоћ. Тражење "публике" би могло објаснити позиве, но то је само могућност, то не можемо са сигурношћу да знамо".
Он додаје да се такав тип особе води реченицом да "циљ оправдава средство", да се осећа супериорно у односу на друге и да мисли да заслужује и има више од других.
- Код таквих људи видимо недостатак емпатије, импулсивност и недостатак самоконтроле - у питању је појединац који не уме или неће да исконтролише своју бурну агресивну реакцију и једном када је агресија покренута не уме или неће да је заустави. Видимо и спремност и жељу да се другима нанесе бол зарад неког личног циља: поседовање оружја и употреба оружја ради постизања контроле, надмоћи, освете, застрашивања. Моземо видети и дозу пркоса који функционише по принципу "ако идем доле - вучем и тебе са собом - објашњава Иванишевић.
Како каже, код Вука је било присутно свих девет личности, али не може да тврди у којој мери.
"Није изгубио разум, већ контролу"
Иванишевић је испричао да особа која почини овакав екстремни случај окрутности, није изгубила разум, већ контролу.
- Овакве личности се могу понашати сасвим добро у јавности, а спроводити насиље иза затворених врата. Могу се понашати добро док им је добро у животу и док "конце држе у својим рукама". Контролишу се како би избегли последице и добили оно што желе. У тренуцима стреса и кризе, у тренуцима када немају контролу или када су суочени са нечим што доживљавају као одбијање, напуштање, понижење, непоштовање - тада наступа провала беса коју је практично немогуће деескалирати - објашњава он.
Према његовим речима, Бориловић вероватно није имао проблем који није могао никоме да исприча, већ његова околина није успела да уочи промене које је показивао.
Он истиче да појединац оваквој особи сам тешко може да помогне, већ је потребна стручна помоћ.
- Најбоље што можемо да урадимо када приметимо неке од горе наведених особина јесте да послушамо инстинкт и да се удаљимо од те особе. Њој је немогуће помоћи, јер је њена личност формирана тако да увек види кривца у другима. Мање - више, такав профил људи често заврши иза решетака - казује он.
Убио десеторо, ранио шесторо
Подсетимо, Вук Бориловић је тог крвавог 12. августа прво усмртио Наташу Мариновић и њених двоје синова - једанаестогодишњег Марка и три године млађег Малишу. Након тога, ушао је у дом комшија, породице Дрецун, отворио ватру и тамо убио троје људи (Данијелу, Димитрија и Рајка Дрецуна), а онда је пуцао и тешко ранио њиховог унука и синовца Александра Дрецуна (32). Наставио је даље да пуца - није поштедео ни свог ујака Горана Ђуришића, ни комшије Милана Митровића, Александру и Данијелу Радуновић. Потом је наставио даље и ранио још четворо комшија, као и полицајца Љубишу Максимовића који је покушао да га обузда.
Полиција је према њему испалила 20 хитаца, а на њега су пуцали и мештани. Бориловић је примио пет метака пре него што је пао мртав. Још се утврђује чији хитац је за њега био смртоносан.
Током масакра 3 пута телефонирао
Бориловић је, како је црногорска полиција саопштила, током масакра телефонирао три пута. Откривено је да је један позив био упућен Милошу Мартиновићу, супругу убијене Наташе и оцу ликвидираних малишана, како би му рекао шта је урадио. Касније је откривено да је, након што је био кума породице Мартиновић - Милана Митровића позвао и његову супругу да би и њој лично саопштио да јој је супруг сада мртав.
Када је рањен, Бориловић је обавио и трећи позив. Кога је позвао за сада није познато, али је саопштено да је тој особи рекао да је убио много људи, да је тешко рањен и да мисли да неће преживети.