ПОЈАВИЛА ОПАКА БОЛЕСТ У БиХ: Хитно се огласило Сарајево - "Подузимамо хитне мере"
Симптоми у почетку не упућују да се ради о овом обољењу
У Босанскоподирњском кантону (БПК) Горажде недавно је потврђен случај мишје грознице, јавља Фена.
Директорка кантоналног Завода за јавно здравство др Медина Бичо појаснила је да је потврду случаја Завод добио од Инфективне клинике у Сарајеву и подсећа да је болест забележена и 1995. године када је имала и карактер епидемије.
СТРАВИЧНЕ СЛИКЕ УЗНЕМИРИЛЕ РЕГИОН: Мртва тела послагана на поду ходника хрватске болнице
СТРАВА НА ХРВАТСКОМ АУТО-ПУТУ: Румун возио шлепер у супротном смеру (ВИДЕО)
"НАДАМ СЕ ДА ЋЕМО ТО УПОЗОРЕЊЕ СХВАТИТИ ОЗБИЉНО" Абазовић најавио предузимање неопходних мера у Црној Гори
Напоменула је да се ради о зоонози, односно болести коју узрокује хантан вирус а који се налази у излучевинама пољских мишева и неких других глодара, одакле се путем капљица односно респираторним путем преноси на људе.
- Симптоми у почетку не упућују да се ради о овом обољењу, јавља се повишена температура са грозницом, неки општи инфективни синдром као што је општа слабост, губитак апетита и нешто касније тај хеморагијски синдром где обично долази до промена у капиларима у крвним судовима и најчешће захвата бубреге. Зато се и каже да је акутни бубрежни синдром што у неким случајевима доводи до затајења бубрега и потребе за хемодијализом и нажалост некад може бити са смртним исходом - прецизирала је др Бичо.
Нагласила је да је у складу са потврдом случаја у БПК, Завод предузео одређене активности на плану сузбијања болести и дао препоруке.
- Имали смо тај један званично регистрован случај и током априла смо с фирмом „Гораждестан“ спровели пролећну дератизацију у свим зградама. Овом приликом саветујемо свима који дуже времена бораве у природи, јер обично пољски мишеви су ти који су извор инфекције, да треба да пазе да вода и храна да не дођу у додир са глодаврима. Обавезно вршити прање руку и водити рачуна уколико постоје неке шупе или спремници за дрва у склопу зграда или негде другде, обавезно након вршења неког посла извршити дезинфекцију - рекла је др Бичо.
Такође, наводи, приликом чишћења водити рачуна да се не ствара прашина јер управо у тој прашини могу бити честице које поседују овај вирус.