Покренута лавина: У Хрватској ври због "За дом спремни"
Реаговали су многи политичари у Хрватској
Плоча са усташким поздравом до даљег остаје у Јасеновцу, поручио је хрватски министар правосуђа Дражен Бошњаковић покренувши лавину изјава и коментара. Реаговали су многи политичари у Хрватској који се не слажу са изјавом министра.
Хрватска народна странка (ХНС), поручила је да плоча са натписом "За дом спремни" у Јасеновцу мора да буде брзо уклоњена како је и договорено са премијером Андрејом Пленковићем и да за ту странку "није прихватљиво партнерство у Влади која није одлучна у спровођењу постигнутих договора". ХНС је коалициони партнер владајуће Хрватске демократске заједнице (ХДЗ).
Након што је хрватски министар правосуђа Дражен Бошњаковић из ХДЗ у интервјуу за "Вечерњи лист" изјавио да ће та плоча вероватно остати у Јасеновцу барем до марта 2018, ХНС је објавио снимљену изјаву члана председништва странке Томислава Стојака који је навео да је ХНС постигао са премијером договор око брзог уклањања плоче и да очекује да се тај договор поштује.
- Хрватској нису потребна фашистичка обиљежја, нити грађани заслужују да их оптерећују расправама о теми која мора да има само један закључак: уклањање плоче у најкраћем могућем року. За ХНС није прихватљиво партнерство у Влади која није одлучна у проведби постигнутих договора, реформских одлука и потписаних споразума - казао је Стојак, преноси "Јутарњи лист".
Наводи се да је Бошњаковићев иступ коментарисао и председник Социјалдемократске партије (СДП) Давор Бернардић, који је о томе написао статус на Фајсбуку.
- Данас нам је ХДЗ-ов министар правосуђа поручио да плоча са поздравом 'За дом спремни' остаје у Јасеновцу. ХДЗ се тиме јасно одредио: За дом спремни, усташки поздрав под којим су усташе убијале у време НДХ, за њих је прихватљив! ХДЗ је са данашњим даном и службено пустио усташки поздрав у хрватску свакодневицу, ХДЗ је данас деци поручио да слободно кличу усташки поздрав - навео је Бернардић.
Он је додао са "хрватској јавности мора да постане јасно да има власт коју је срамота антифашизма и која подстиче фашизам".
- Јер дати легитимитет поздраву 'За дом спремни' јесте потицање фашизма - написао је Бернардић.
Пуповац: Време за уклањање плоче прошло, кредити потрошени
Председник Самосталне демократске српске странке (SDSS) у Хрватској и саборски посланик Милорад Пуповац изјавио је да је "време за уклањање плоче (с усташким поздравом 'За дом спремни') у Јасеновцу прошло" и да су "кредити дати премијеру и влади потрошени", што се тиче SDSS.
- Време за уклањање плоче у Јасеновцу, и не само у Јасеновцу, односно усташког поздрава је - прошло. Кредити које смо дали премијеру ( Хрватске Андреју Пленковићу) и влади су што се нас тиче потрошени, и свако друго приступање том питању за нас је неприхватљиво - поручио је председник Српског националног већа.
На питање значи ли то да SDSS остаје у Пленковићевој влади или не, Пуповац одговара да су са коалиционим партнерима имали другачији договор и подсетио на пресуде судова и закључке саборских одбора, односно навео да постоји довољна уставноправна основа да влада делује ваћ сада.
Пуповац је додао да никакве нове одлуке других тела нису потребне.
- Чули смо министра, желимо да сазнамо је ли то став владе и премијера, а онда ћу вам одговорити на то ваше питање - истакао је Пуповац.
Пуповац је навео да то што је изнео министар Бошњаковић "нису усуглашени заједнички ставови".
- Ми очекујемо да влада потврди стајалишта која имамо и испуни оно што је договорено, а то је - времена да се чека на уклањање плоче више нема! - нагласио је Пуповац.
На питање да ли се ова његова изјава може назвати ултиматумом, Пуповац је одговорио одрично.
- Не, то је јасно премијеру, то сам више пута већ рекао јавно, нема никаквог ултиматума, постоји напросто линија испод које и изнад које се не може ићи - закључио је Пуповац.
На бурне реакције које је изазвао Бошњаковићев интервју, у централном Дневнику Хрватске радиотелевизије огласио се и тај прозвани министар, који је рекао да је уклањање плоче могуће и пре него што комисија "одради" део посла везан за свеобухватно решавање питања симбола тоталитарних система.
- Дакле, врло је битно какав ће став заузети Министарство управе, које разматра то конкретно питање, и какво решење може да предложи", рекао је министар, напоменувши како ту "нису толико кључни датуми, колико је кључно да се нађе једно законито решење које ће бити у оквирима постојећег нормативног система.