КОРОНА СЕ ЗАИГРАЛА: Хотели масовно пропадају и мењају своју намену!
Велики број градских хотела је потпуно затворен
Због пада посла и неизвесне будућности многи хотели у БиХ су затворени, а неки власници мењају њихову намену. Наиме, они их претварају у стамбене и пословне јединице или старачке домове, наводе из Удружења Хореца.
БАЊАЛУКА ПОЧЕЛА ДЕЗИНФЕКЦИЈУ ЗГРАДА: Прва линија борбе против КОРОНЕ
ПАПА ШОКИРАО ХРВАТЕ: Католичка црква кренула НЕОЧЕКИВАНИМ путем
КРИВОКАПИЋ ПОДЕЛИО РЕСОРЕ: Познато коме припада кључно место у Влади!
Пад посла у области туризма, хотелијерства и угоститељства бележи се током читаве године и ове бранше су претпрпеле највећу штету изазвану пандемијом коронавируса. Хиљаде радника остало је без посла,а број би могао и да се утростручи уколико надлежне институције не пруже финансијску подршку, наводе из удружења.
Велики број градских хотела је потпуно затворен, имате одређени број хотела који потпуно гасе своје пословање, који мењају намену. Хотеле ће претворити у неке стамбене или пословне јединице или старачке домове. Дословно гасе свој бизнис, истиче Аида Терзић, представница хотелијера у Кантону Сарајево.
Попуњеност градских хотела је од седам до 12 одсто, док је за њихово функционисање потребна попуњеност капацитета од 40-50 одсто, подаци су Удружења послодаваца туризма и угоститеља Републике Српске Хореца.
Снажан је удар и на туристичке агенције, а укупни приходи у овом сектору су пали за око 70 одсто. Без брзе и конктетне помоћи власти, кажу, доћи ће до општег колапса у овој привредној грани, преноси портал Индикатор.
Из Удружења Хореца траже мере које би помогле спас ове индустрије, укључујући шест гостију за једним столом и до три особе за шанком уз дистанцу до 1,5 метара, кредите са нижом каматном стопом и субвенционисање камата, као и субвенционисање плата и доприноса запосленима.
Између осталог захтевају укидање ПЦР теста за туристе и пословне људе, смањење цена електричне енергије, као и продужење рока за коришћење туристичких ваучера у кампањи "Доживи Српску", те додатне ваучере и за угоститељске и смештајне објекте.
Из овог удружења траже и да се ноћним клубовима дозволи рад од 20 часова до два иза поноћи, те да им се уплати једнократна помоћ у износу од 3.000 конвертибилних марака (око 1.500 евра) по клубу за трошкове кирије и материјалне трошкове.
-Лето нам је прошло без туриста, јако тешко је било преживети, а улазимо у зиму и затворене објекте. С обзиром на један сто на 10 квадрата, свесни сте да велики број малих кафића неће моћи да опстане, каже Златан Татић из удружења Хореца.
Приликом презентације проблема угоститељи, хотелијери и туристички радници из Републике Српске рекли су да је од почетка пандемије без посла остало око 2.000 радника из ове бранше, а да уколико не уследи хитна помоћ, тај број ће достићи 7.000.