ПУТИНОВ ШАМАР ЗАГРЕБУ: Нека се Хрвати НЕ МЕШАЈУ у СУКОБЕ У УКРАЈИНИ
Русија упозорила Хрватску да се не меша у сукобе у Украјини и не нуди више своја "искуства мирне реинтеграције".
Русија је позвала званични Загреб да Украјинцима не нуде искуства “мирне реинтеграције”, већ да се позабаве решењем сопствених проблема везаних за права Срба и других национални мањина у Хрватској.
Москва, наиме, сматра да су "хрватски проблеми на том плану хронични". То је објављено у саопштењу Канцеларије за информисање и медије руског министарства спољних послова, на званичној интернет страници и представља реакцију Москве на предлог премијера Хрватске Андреја Пленковића да Загреб Украјини пренесе властита искуства мире реинтеграције окупираних подручја.
Пленковић је тај предлог изнео током недавне посете Кијеву и он би се, према његовом мишљењу, могао применити на подручја источне Украјине - Доњецк И Луганск, где се води рат и где су створене парадржавне творевине.
Пленковићев предлог је изазвао “озбиљну забринутост” Русије, наводи се у саопштењу и упозорава да је основа решења проблема у Украијини мировни споразум из Минска.
ПУТИН: Адекватно ћемо реаговати на ширење НАТО
Тим споразумом је, како се подсећа прецизно означено шта се мора учинити да би се регулисао проблем Доњецка и Луганска.
Овакав предлог, пише у коментару, само одвраћа пажњу Кијева са његових обвеза према Минском споразуму.
- Мински споразум нема алтернативе - стоји у саопштењу.
ПУТИН: Рано за сусрет са Трампом, Обама добродошао у Русију
Напомиње се и да је цена "мирне реинтеграције" у Хрватској прогон 250.000 Срба у војно полицијским акцијама “Бљесак” и “Олуја”.
- Мислимо да савети страних ''консултаната'' могу да створе код кијевских власти илузију да могу упорабити насилне сценарије за Доњецк, а тако нешто неће помоћи решавању тамошње ситуације -поручују из руског министарства.
РУС ЗАПРЕТИО БРИСЕЛУ: Ко покуша да се Србима освети због Путина, проћи ће као "бос по трњу"
Руско министарство негодује јер се хрватски предлог о “мирној реинтеграцији” односи и на Крим, који је, како подсећа Москва, припојен Русији “на основу слободне воље исказане на референдуму на Криму”.
Иначе, хрватска Влада је на седници у Вуковару 18. новембра формирала радну групу за сарадњу с Украјином, што је, како су пренели хрватски медији, било велико изненађење за многе.
Многи су то објаснили чињеницом да је нови хрватски премијер Пленковић европарламентарац који је, како се оцењује дао велики допринос за успостављање бољих односа Брисела и Кијева.