СЛИКА СУРОВЕ РЕАЛНОСТИ ПОТРЕСА РЕГИОН: Једнократна одела не бацају, већ их дезинфикују и ОПЕТ ОБЛАЧЕ
Дом здравља у том граду суочава се са преко 500 пацијената дневно
Слика сурове реалности здравства у БиХ стиже из Велике Кладуше. Медицинско особље једнократна одела не баца у смеће, у инфективни отпад, већ дезинфикује, суши на штрику и опет облачи.
КОРОНА ХАРА У ЦРНОЈ ГОРИ: Руски конзулат обуставља рад због ковида-19
ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА У СРПСКОЈ НИКАД ГОРА: Свака друга особа позитивна на корону
БУГАРИ ЖЕЛЕ СЕВЕРНУ МАКЕДОНИЈУ? Блокирали им пут ка ЕУ, присвајају њихов језик као СВОЈ
Дом здравља у том граду суочава се са преко 500 пацијената дневно, колико их се јавља на тријажни пункт. Али, без обзира на потребе, лимити тестирања су ограничени на седам узорака. Зашто, ако тестова има?
Потапање у хлор, прскање алкохолом, па сушење на штрику. Тако изгледа свакодневни процес дезинфекције једнократних одела запослених медицинара, које у Дому здравља Велика Кладуша ради помоћно особље. Кажу нам да то сви раде, али да су они једини имали храбрости да признају сурову истину.
Битку с COVID-19 воде са оним што имају, а имају мало и опреме и тестова.
- Ми импровизујемо - поручује Аријана Суљановић, главна сестра у Дому здравља Велика Кладуша.
Импровизују, кажу, како би помогли становништву, свесни свих ризика. 50 одсто свих заражених од почетка пандемије у Великој Кладуши, бележи се у задњих мјесец дана. Октобар је био месец експоненцијалног раста.
Директор ДЗ Сенад Окановић каже да је мало седам узорака на колико је лимитирана установа коју води. Опасно је истиче и што многи на тестирање чекају до седам дана, при чему често развију озбиљну клиничку слику.
Предлагао је масовно дводневно тестирање грађана УСК, што би истиче, у превентивном смислу, много значило.
За систем дезинфекције једнократних одела, искрено каже да су приморани јер новца за те намене нема довољно.
- Једно заштитно једнократно одело кошта 35 марака. То је одело које би се требало употребити и бацити. Ми дневно таквих у просеку користимо између 50 и 60. Значи, за месец дана само нам за заштитна одела треба 50 хиљада марака - појашњава Окановић.
Из Кладуше позивају надлежне нивое у Сарајеву да промине "квоту" за тестирање. Добродошла је и било каква помоћ, од државе, или донатора.