Случај који је дигао ХРВАТСКУ НА НОГЕ: Дечак Габриел (9) је више пута био у Хитној помоћи, а они су га слали кући. САДА ЈЕ МРТАВ
Од последица сепсе у КБЦ-у Сплит прошле недеље преминуо је деветогодишњи Габриел Бебић из Метковића, који је боловао од упале плућа
Два дана пре смрти, у недељу, два пута су га са Хитне у Метковићу послали кући, док су га у понедељак с Хитне послали педијатру.
Дечак је први пут дошао у Дом здравља Метковић 1. децембра и тад је имао проблема са кашљем, а грло и плућа су му били у реду. Пар дана касније добио је температуру и његова му је лекарка у петак преписала антибиотик. Међутим, како се дечаково стање нагло погоршало, отац га је у недељу поподне довео на Хитну која се налази у згради Дома здравља Метковић.
На Хитној су га прегледали и послали кући, а потом га је отац исте вечери поново довео на Хитну јер је дечаку било лоше, а тамошњи лекари су га опет послали кући и рекли оцу нека дођу у понедељак ујутро код свог педијатра.
Како друго јутро његов педијатар др Расема Бубица није била у смени, отац је дечака довео код другог педијатра др Владимира Крмека, али медицинска сестра им је рекла да је превелика гужва и да не може да га прими. Потом је дечак дошао код трећег педијатра, који је запослен у Дому здравља Метковић, др Ксеније Калеб, која га је примила и дечак се већ тада налазио у јако тешком здравственом стању.
Како изгледа КБЦ Сплит где је преминуо мали Габријел погледајте у галерији испод:
"Чим сам примила дете, видела сам да је животно угрожен"
- Кад је дечак дошао к мени у ординацију, приступила сам прегледу и одмах на први поглед сам уочила да је дете витално угрожено и посумњала на сепсу. Дете је било атактично, једва је дисао, тетурао се, није могао да одржава равнотежу. Од сепсе је био у хипотензији, руке и нокти су му поплавели. Дисање на десној страни плућа није се уопште чуло. Није могао да говори. Није могао да отвори уста, грло му је било жареће црвено, посумњала сам одмах да се услед упале развија сепса. Дете је било слабог контакта и клонуло - испричала је др Калеб за Index.
Дечак је био у лошем стању и сваки тренутак је био важан.
- Проблем је што у Дому здравља не можемо да направимо брзе анализе крви, већ морамо чекати два до три сата, а времена за чекање није било. Одмах сам оцу рекла да га водимо на Хитну медицинску помоћ која је спрат испод нас, да се започну мере напредног одржавања живота и да га што пре превезе у КБЦ Сплит јер је свака минута битна. С Хитне је након сат и 20 минута дете одвео хеликоптер у Сплит, али све је то било касно. - Јако ми је жао и као лекар се не могу помирити с чињеницом да га је отац у задњих 20 сати, од недеље до понедељка водио код 4 лекара, два пута на Хитну у недељу, потом у понедељак код педијатра, па на Хитну па онда тек код мене и да се на крају догодио смртни исход. Ниједном му нису вађени лабораторијски налази. Имао је грип која обара леукоците и онда имао несрећу да је добио гнојне стрептококе који је несметано направио велике проблеме на свим органима. То је престрашно - додала је др Калеб.
ДАРКО ЛАЗИЋ ХИТНО ПРЕВЕЗЕН У БОЛНИЦУ НА БАЊИЦУ!
Директор Дома здравља не зна зашто није рађена лабораторија, и нема паметног објашњења.
- Жао нам је што се то догодило, не знам детаље о том случају, све је ишло преко Хитне. Они имају свој протокол, а овде је био најмањи део на нама. Нико не бежи од одговорности, здравствени радници морају да препознају кад се ради о тешком случају попут овог, али сваки лекар и сестра су независни и не могу да коментаришу ко је и како поступио у овом случају. Проблем је што код нас лабораторија не ради од суботе поподне до понедељка ујутро, али ако је нешто озбиљно, онда се зове лабораторија - рекао је директор Штимац.
На питање зашто се онда није позвала лабораторија, па да се дечаку извади крв и учине претраге, рекао је да не зна.
- Не баратам детаљима јер је највећи део посла ишао преко Хитне - кратко је рекао Штимац.