СТАЛНИ НАПАДИ НА СРПСКЕ ПОВРАТНИКЕ У БиХ: Секу им стабла, сипају нафту у ракију, па и пуцају у врата (ВИДЕО)
У дворишту породице Тодоровић у Растошници, у федералној општини Сапни, недавно је посечено двадесетак стабала воћа
Ово је само један у низу напада на српске повратнике и њихову имовину.
Поред усамљености, неимаштине, неуређене инфраструктуре, због страха за сопствени живот малобројни повратници у српским селима све чешће поново напуштају имања.
Вандали су под окриљем ноћи исекли половину брижљиво његованог младог воћњака Тодоровића.
- Овде нема никакве заштите. Када се нешто слично деси буде пуно двориште полиције, инспектора...Тако буде два дана, трећи ништа. Можеш и погинути нико доћи неће. Тежак је овде живот, баш тежак - прича Ружа Тодоровић.
Повратници углавном живе од пољопривреде, али је многима украдена стока, посечена шума, запаљено сено, а било је и озбиљнијих напада.
- Све то има у станици полиције заведено, има и датум кад је пријављено. После тога су ми сипали нафту у ком за ракију, па онда су ми бушили гуме, улазили у гаражу, бушили гуме на култиватору и на косачици и на крају, што је најгоре пуцали ми у врата - каже Теодор Тасовац, председник Месне заједнице Растошница.
Полиција из Сапне дође на позив повратника, али нема откривања и кажњавања нападача. Драго Перић и његова покојна супруга претучени су, везани и опљачкани пре 13 година, а истрага још није окончана.
У Растошници је пре рата живело близу 2.000 становника, а данас их је мање од 200.
Да ли Мило и милогорци у Паризу славе српску окупацију?
После рата су их дочекале порушене и запаљене куће од којих многе ни до данас нису обновљене.
Мара Тасовац прича како је тешко било након повратка све очистити и учинити условним за живот.
Нередовно одржавање путева, лоше снабдевање водом и струјом, само су неки од проблема са којим се свакодневно суочавају.
У селу нема ниједне продавнице, не ради амбуланта, нити школа.
Малобројни мештани окупе се за празнике код сеоске цркве, а међу повратничким кућама све је више оних које су заувек затворене.