УГЛЕДНИ ЕВРОПСКИ МЕДИЈ ОШТРО ОСУДИО ПРЕДСЕДНИКА ХРВАТСКЕ: Тежак шамар за Милановића због ратних злочина
Берлински лист истиче да је Милановић инсистирао на томе да похвали тадашње команданте за њихове услуге у одбрани Хрвата у Босни и Херцеговини и у самој Хрватској.
Берлински лист "Тагесцајтунг" (ТАЗ) објавио је чланак о национализму у Хрватској, коју описује као земљу која је "на ти" са ратним злочинцима.
СКАНДАЛ У ХРВАТСКОЈ! Након говора мржње огласио се Милановић: "Шта је тамо радила Пуповчева полиција?"
"ЧУЛЕ СУ СЕ ПОРУКЕ МРЖЊЕ, ПОЗИВИ НА НАСИЉЕ" Инцидент у Борову на Ускрс показао је лице ЈЕЗИВЕ УСТАШКЕ ПРОШЛОСТИ
СКАНДАЛ ЗА СКАНДАЛОМ У ХРВАТСКОЈ Свештеник окачио заставу са усташким поздравом, реакција грађана је невероватна (ФОТО)
Чланак почиње присећањем на злочин у Ахмићима, у којем су снаге ХВО-а убиле 117 Бошњака, међу њима и једну бебу.
Све би то била само још једна тужна прича из босанског рата да хрватски председник Зоран Милановић прошле седмице није позвао представнике хрватско-босанских трупа у своју председничку палату у Загребу, наводи се у тексту.
Међу њима је био и Тихомир Блашкић, командант ХВО-а у региону, кога је трибунал УН-а у Хагу за Ахмиће првостепено осудио на 45 година затвора, истиче лист и додаје да је, у међувремену, као и готово сви Хрвати осуђени за ратне злочине, поново на слободи.
Берлински лист истиче да је Милановић инсистирао на томе да похвали тадашње команданте за њихове услуге у одбрани Хрвата у Босни и Херцеговини и у самој Хрватској.
О жртвама ратних злочина није рекао ни реч.
- Да ли су се убиством цивила у Ахмићима заиста бранили Хрвати из Босне? - пита се ТАЗ и додаје да је Милановић устао у заштиту ХВО-а, те је пресуде УН-овог суда у Хагу критиковао као политичке.
Истиче се и да су "хрватски националисти у Босни и Херцеговини хтели да за себе заузму један део територије и етнички је очисте по узору на Републику Српску" те да и данашњи хрватски екстремисти у БиХ желе да остваре исти циљ, тј. поновно успостављање Херцег-Босне.
Наводи се да њихови највиши представници, попут данашњег шефа ХДЗ-а БиХ Драгана Човића, позирају са међународним дипломатама испред заставе бивше парадржаве Херцег-Босне.
- Човић добија подршку из Загреба, па чак и међународне заједнице, истиче берлински лист и додаје да хрватска владајућа странка ХДЗ у Бриселу лобира за политичке циљеве своје херцеговачке сестринске странке - наводи се и додаје да Хрватска жестоко лобира у Европској унији за промену изборног закона у БиХ, чији би резултат био да се подели друштво на најситније етничке компоненте.
Будући да међународне дипломате попут шефа мисије Европске уније у Босни Јохана Сатлера и америчког амбасадора у Сарајеву Ерика Нелсона показују разумевање за политичке циљеве етнонационалиста, политичке напетости у Босни поново су појачане, наводи се.
Председника ХДЗ-а БиХ Драгана Човића описују као историјског ревизионисту и једног од оних националистичких политичара који су лично профитирали од рата и након њега.