Вишеград - град на ушћу историје у природу: На Дрини ћуприја - вожња бродићем је кратка али незаборавна!
Са реке још поглед стиже до Андрић града
Са првог пристаништа са леве стране моста, на десној обали реке, кренуо је бродић. Брза, али мирна Дрина, ублажила је врелину дана, какав је био тај када смо - на кратко - испловили.
ПОЖАР У ХРВАТСКОЈ ВАН КОНТРОЛЕ: Због јаког ветра ватрена стихија се шири брзо (ФОТО/ВИДЕО)
ХАОС НА САВСКОЈ РЕГАТИ: Горан мачетом повредио више особа, полиција морала да употреби силу
БУКНУО ПОЖАР КОД ТРОГИРА: Шири се брзо због јаког ветра, ватрогасне екипе на терену
Вожња туристичким бродићем је кратка, али довољна за упознавање најважнијих знаменитости места.
Први је пролазак испод чувене ћуприје. Изнад 11 лукова пружа се 179,5 метара дуг мост грађен од камена, седре, односно бигра, који је довежен из Вишеградске бање, можда најпознатији као главни јунак Андрићевог, Нобеловом наградом награђеног, романа На Дрини ћуприја. Мост је саграђен у периоду од 1571. до 1577. године, на делу пута који је водио ка Цариграду. Пројектовао га је турски дворски архитекта, Коџа Мимар Синан, а задужбина је Мехмед-паше Соколовића, великог везира тројице султана: Сулејмана Величанственог, Селима II и Мурата ИИИ.
- За владавине владара свијета Мурад-хана, сина Селимова, добротвор, господин Мехмед-паша, који је тројици владара с оданошћу био велики везир, направи највећу задужбину, нек му је Бог прими!
У искреној намери сагради својим подузетним духом велики мост на реци Дрини. Грађевина му испаде тако лепа, да ономе ко је види, чини му се као да на води стоји зрно бисера, а небески свод да му је шкољка 985х. (1571.) - део натписа).
Са реке се овај напис не види јер се налази на каменом порталу на средини моста, који се налази на месту некадашње капије. Оно што се са реке види је биста вештог јањичара, касније великог везира, који је рођен у, селу Соколовићи.
Са реке још поглед стиже до Андрић града, где такође постоји мало пристаниште за оне који су расположени за обилазак, а неколико метара даље плови се до ушћа Рзава у Дрину.
Бродић се ту окреће, а до почетне тачке, остаје само уживање.