Враћено претходно стечено право: Српски језик и култура постао изборни предмет у Северној Македонији!
Српској заједници враћено претходно стечено право.
Поред редовног права на образовање на матерњем језику, имали и право на факултативно изучавање српског језика, као изборног предмета, које је укинуто школске 2007/2008. године.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА - септембар и октобар идеални за купање у Грчкој
У Хрватској од синоћ БУКТИ НА СВЕ СТРАНЕ: Девет пожара регистровано за само ЈЕДНУ НОЋ! (ВИДЕО)
НЕВРЕМЕ КОЈЕ СТИЖЕ У СРБИЈУ ИЗАЗВАЛО ХОРОР: Гром ударио у објекат, СВЕ ЈЕ ПОБИО!
У предстојећој школској 2019/2020. години Српски језик и култура као изборни предмет уведен је у наставни програм основног образовања деветолетки Републике Северне Македоније поред редовног образовања на српском језику у преостале три основне школе - у Старом Нагоричану, Табановцу и Кучевишту, пишу "Новости" позивајући се на изворе из ресорног Министарства за образовање и науку (МОН) у Скопљу.
У циљу унапређења наставе припадника српске и турске заједнице у РСМ, по иницијативи Управе за развој и унапређење образовања на језицима заједница МОН, на захтев родитеља, почетком ове године анализирана су и спроведена одређена сагледавања у односу увођења предмета језик и култура заједница, конкретно, у делу изборних предмета за увођење предмета језик и култура Турака и језик и култура Срба.
Како је прецизирано у акту МОН-а - у интересу припадника заједница, Биро за развој образовања, извршио је измене и допуне наставног плана деветогодишњег основног образовања у делу изборних предмета, за увођење Језика и културе Турака и Језика и културе Срба. Тако су поменути предмети уведени у програм изборних предмета основног образовање Републике Северне Македоније у школској 2019/2020. години.
Тиме је српској заједници у Северној Македонији враћено претходно стечено право којим су, поред редовног законом загарантованог права на образовање на матерњем језику, имали и право на факултативно изучавање српског језика, као изборног предмета, које су прошле власти укинуле школске 2007/2008. године.
- У редовном процесу основног образовања у РСМ, у одељењима са наставом на матерњем српском језику минуле школске године учило је 170 основаца у три деветолетке са подручним школама - "Светозар Марковић" у Старом Нагоричану, "Браћа Рибар" у селу Табановце на северу земље и "Свети Кирил и Методиј" у Кучевишту на Скопској Црној Гори. Основно деветогодишње образовање у редовном наставном процесу на македонском језику у Северној Македонији, пак, како је потврђено, стицало је и 1.445 ученика који су се изјаснили као Срби.
У зависности од исхода изјашњавања родитеља у анкетама које се спроводе у свим општинама у РСМ знаће се и почетни одзив основаца за изучавање изборног предмета Српски језик и култура у школама где нема редовне наставе на српском језику, потврђено је из Управе за развој образовања на језицима заједница МОН-а.
У Скопљу нема ниједне деветолетке где се настава у редовном образовном процесу изводи на српском језику. Новина МОН-а за могућност образовања преко изборног предмета Српски језик у култура, проверава се одзивом на анкете које су у току у свим локалним самоуправама. Упутан пример је скопска општина Центар.
У седам основних школа ове скопске општине, како је потврђено, изборни предмет за трећи разред, идуће школске године, уводи се изучавање језика мањих етничких заједница у земљи.
Изборни предмет Српски језик и култура у програм наставе за основно образовање у свим деветолеткама Северној Македонији, уврштен је на иницијативу Управе за развој и унапређење образовања на језицима заједница МОН-а на основама петиција родитеља из разних средина земље, од Јосифова на југу па све до главног града Скопља.
РЕШЕНА МИСТЕРИЈА ДУГА ШЕСТ ГОДИНА Из Јадранског мора извучено тело човека који је нестао 2013. године?
МОЖДА ТЕСЛА НИЈЕ, АЛИ ОН СИГУРНО ЈЕСТЕ: Хрвати тврде да је њиховог порекла, цео свет им се смеје! (ФОТО)
ЏАБА СЕ ТРУДИ МИЛО да докаже да Срби И Црногорци немају ништа заједничко: И странци знају шта је СРПСКА СПАРТА! (ФОТО)
Могућност изучавања српског језика и културе, као изборног предмета, почев од трећег разреда, у посебним одељењима, од следеће школске године, практично се враћа после 12 година, после укидана тог права од претходне власти, на факултазивно изучавање матерњег језика српске заједнице.