ЉУДИ СУ ПОГИНУЛИ! Загреб мора да одговара, суд у Стразбуру пресудио против Хрватске!
Хрватске власти нису испитале веома озбиљне оптужбе
Суд у Стразбуру пресудио је против Хрватске у случају смрти тројице миграната 2015. године у пожару у полицијском притвору на Бајакову, а које је тамо притворила хрватска полиција. Мигранти су погинули у пожару који је избио у подрумским просторијама Полицијске станице Бајаково, која је у то време била центар за задржавање илегалних миграната, преноси Индекс.
МРТАВ ПИЈАН ДЕМОНСТРАТИВНО УШАО У КЛУБ СА МОТОРНОМ ТЕСТЕРОМ ДА НАРУЧИ ПЕСМУ: Полиција једва одузела мушкарцу оружије - ухапшени на трежњењу
СМЕТА ИМ ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ! Шмит: 9. јануар 2024. се неће догодити
УЗБУНА У ХЕРЦЕГОВИНИ: Евакуишу мештане, река прети кућама, Гацко на УДАРУ јаког НЕВРЕМЕНА, оборена стабла на путу ка Фочи!
Тужбу је поднео једини преживели мигрант Абдељалил Дараибоу, који је у тренутку пожара био притворен заједно с преминулом тројицом. Он је, како се наводи у пресуди, претрпео теже телесне повреде.
- Суд је утврдио да су полицијска станица и њено особље били лоше припремљени за случај избијања пожара те да је низ питања остало без одговора упркос брзом отварању истраге. Посебно је било недостатака у претраживању и праћењу притвореника, који су очито успели да задрже упаљач за цигарете и запале постељину када их нико није чувао - наводи се у образложењу пресуде.
Како се истиче хрватске власти нису испитале веома озбиљне оптужбе подносиоца захтева, односно није било никаквих покушаја да се утврди јесу ли постојали шири институционални недостаци који би могли спречити сличну трагедију у будућности. Дараибоу, који је поднео тужбу, марокански је држављанин.
Ово је већ друга пресуда против Хрватске на суду у Стразбуру због поступања с мигрантима. Наиме, у новембру 2017. године шестогодишња девојчица Мадина из Авганистана смртно је страдала у налету воза. Она је са мајком и породицом била у групи миграната који су с подручја општине Шид у Србији покушавали да уђу на територију Хрватске тако што су ходали поред железничке пруге.
Европски суд за људска права пресудио је да је Хрватска у том случају направила озбиљне пропусте и да породици девојчице треба да исплати одштету од 40.000 евра због кршења Европске конвенције о људским правима.