Закон о РУШЕЊУ СРПСКИХ ГРОБОВА: Загреб брише СВАКИ ТРАГ ПОСТОЈАЊА СРБА
Потпуно лудило у Хрватској
Проусташки режим у Хрватској, предвођен председницом Колиндом Грабар Китаровић и премијером Андрејем Пленковићем, планира да сруши већину српских надгробних споменика у овој држави!
Прочитајте и:
Веће за суочавање са последицама владавине недемократских режима, наиме, прихватило је је допуну Закона о гробљима која строго забрањује натписе-поруке на споменицима који "промовишу идеје на којима се темељила агресија на Хрватску и величају агресију и великосрпство". То би значило да ова одлука допушта рушење српских гробова ако су они исписани ћирилицом.
Саво Штрбац, директор Документационог центра "Веритас" нема никакву дилему да су овакви закључци катастрофални и скандалозни.
- Осим што оправдавају коришћење усташко-фашистичког поклича "За дом спремни", чланови сматрају оправданим рушење српских надгробних споменика ако се на њима налази било шта, од епитафа до симбола, што би се могло сматрати "промоцијом оружане агресије на Хрватску". Дакле, чак и најбаналнији натписи могу бити повод за вандализам и рушење српских надробних споменика - упозорава Штрбац.
Он додаје да се у Хрватској чак и петокрака сматра увредљивом, али се усташтво дозвољава.
- У неким деловима Хрватске већ је срушено више од 3.000 споменика са петокраком. У протеклих неколико месеци срављено је на десетине српских споменика јер су натписи тумачени као величање великосрпства. На пример, на споменику Вукашину Вулету Шошкоћанину пише "командант одбране Борова села". Овакви натписи, према одлуци већа, могу да буду схваћени као величање великосрпства или промоција агресије, па је њихово рушење оправдано - наглашава Штрбац.
Коментаришући најновији скандал, заступник Срба у Сабору Милорад Пуповац сматра да је ово велики проблем.
БЕСТИДНИ ФАШИСТИЧКИ ИСПАД: Колинда ХВАЛИЛА УСТАШЕ пребегле у Аргентину после рата (ВИДЕО)
Поплаве РАЗАРАЈУ Хрватску: Одрони тла, урушене куће, становништво без хране и воде (ФОТО/ВИДЕО)
- Формулација да на гробљима не би смела да постоје "четничка" знамења јесте велики проблем. Није јасно шта се под тим подразумева и да ли је то знамење на пример грб са четири оцила? Друго, на гробљима не постоје споменици са знамењем из Другог светског рата која нису у јавној употреби. Дакле, нема законског оквира за било какво деловање према тим споменицима - истиче Пуповац, додајући да је овај документ необавезујући.
- Правну снагу има одлука Уставног суда према којој су недопустива усташка знамења симболи и датуми - подвлачи Пуповац.