Зар не знају да је отето проклето: Хрвати немају намеру да Србима врате имовину
Хрватска годинама развлачи спорове док распродаје српску имовину
Отета имовина у Хрватској само две српске банке, Инвестбанке и Југобанке, обе у стечају, вреди више од 40 милиона евра!
Вечити студент: Колинда још увек студира, а добиће почасни докторат
Приморани ради егзистенције: Срби у Хрватској МЕЊАЈУ ВЕРУ да би могли да преживе
Ово је потврдила Агенција за осигурање депозита, после писања медија да Европски суд за људска права у Стразбуру почиње расправу о национализованим некретнинама Инвестбанке. Реч је о првој жалби једног српског предузећа којем је отета имовина у комшилуку, а о којој ће Судско веће донети одлуку. Уколико она буде позитивна, Хрватска ће морати и осталим српским фирмама да врати национализоване некретнине или да их обештети.
Како кажу у Агенцији за осигурање депозита, Инвестбанка је на територији Хрватске изгубила четири пословна простора, у Загребу и Осијеку, укупне површине око 1.180 квадрата. Вредност тужбених захтева је око два милиона евра, с тим што нема процене вредности за једну непокретност у Осијеку, па она није унета у збир.
Поступак у Стразбуру води се због пословног простора у Загребу од 844 квадрата. Тужба за накнаду штете поднета је Општинском суду у овом граду још 2003. Тужбени захтев је одбијен, Врховни суд Хрватске одбио је и ревизију, а неславно је прошла и тужба због повреде уставних права Уставном суду Хрватске. Што се тиче другог пословног простора у Загребу, од 90 квадрата, тамошњи Општински суд одбио је тужбени захтев, а о жалби из 2013. још се одлучује.
УЖАС У ДРАГАНИЋУ: Младића држали као РОБА на имању, избили му зубе па чекићем ломили прсте!
- За непокретност у Осијеку површине 201,6 квадратних метара одбијен је предлог за укњижбу права власништва Инвестбанке. Покренут је и парнични поступак за исељење лица која у њој станују, али је противна страна уложила противтужбу. Поступак је у току - кажу у Агенцији за осигурање депозита.
Развлаче док све не распродају
Сви одбијени захтеви хрватских судова базирају се на образложењу да је Анекс Г Споразума о сукцесији "формалног карактера" и да је неопходно да се закључе билатерални уговори између држава сукцесора. Хрватска годинама развлачи спорове док, у међувремену, распродаје српску имовину.
Југобанка а.д. води пред хрватским правосуђем више спорова, од којих је шест у вези са некретнинама које су користиле филијале ове банке у Ријеци, Сплиту, Загребу и Подравској Слатини, односно одмаралишта на Крку и куће на Хвару. Укупна површина некретнина око којих се воде спорови износи 37.465 квадрата, а вредност 38 милиона евра!
Спорне некретнине одузете су Југобанци, баш као и осталим српским фирмама, 1991. Највећи број непокретности, кажу у Агенцији, сада је у власништву Загребачке и Привредне банке Загреб и Слатинске банке из Слатине.
У поступку који се води против Хрватске за накнаду штете за одмаралиште на Крку од 4.840 квадрата, после првостепене пресуде којом је одбијена тужба Југобанке, уложена је жалба. Спор око кућа на Хвару је у поступку ревизије пред Врховним судом и у случају неуспелог исхода, банка ће се жалити Европском суду. Захтев за ревизију поднет је и у случају главних филијала Загреб (7.139,91 квадрата) и Ријека (5.269,90 квадрата).
- Поступак за повраћај, односно накнаду штете за некретнине главне филијале Сплит (9.782 квадрата) још је на првостепеном одлучивању. У спору против Слатинске банке д.д. Подравска Слатина за накнаду штете (одузето 10.348,68 квадрата) још се нису стекли услови за подношење тужбе пред међународним судом - кажу у Агенцији за осигурање депозита.