БАШАР СТИГАО КОД СИЈА! Први пут од почетка рата у посети Кини, спремају важне договоре
Пекинг шири свој утицај на Блиском истоку
Сиријски председник Башар ал-Асад стигао је данас у Кину у своју прву посету тој земљи од почетка 12-годишњег сукоба у Сирији, у ком је Пекинг био један од његових главних подржавалаца.
ОСУЈЕЋЕН НАПАД ТЕРОРИСТА Огласило се Министарство одбране Сирије о сукобима на западу Алепа
РУСИ ЈАВЉАЈУ! Америчке летелице нарушиле ваздушни простор! На ивици смо потпуне ескалације
ТРАГЕДИЈА НА ПУТУ КА ВЕЛИКОЈ СВЕТИЊИ: У судару аутобуса и камиона погинули ходочасници! Међу повређенима жене и деца!
Кинеско Министарство спољних послова саопштило је да ће се Асад придружити другим страним лидерима, који ће присуствовати церемонији отварања Азијских игара, међународног спортског догађаја, који почиње у суботу у источном граду Хангџоу, пренео је АП.
Пекинг шири свој утицај на Блиском истоку након што је у марту посредовао у договору између Саудијске Арабије и Ирана, а наставља и да подржава Асада у сиријском сукобу, у којем је убијено пола милиона људи, док их је много остало у рушевинама.
Портпарол Министарства спољних послова Мао Нинг рекао је да ће Асадова посета "додатно продубити политичко међусобно поверење и сарадњу у различитим областима између две земље и подићи билатералне односе на нови ниво".
Она је додала да Асад и кинески председник Си Ђинпинг треба да се састану "ради важних разговора о низу питања".
Сиријски председник слетео је у Хангџоу данас, а очекује се да ће Си тамо допутовати у петак и уприличити банкет и билатералне активности са Асадом и другим шефовима држава и влада који ће присуствовати играма из земаља пријатељских Кини.
Поред осталих, тамо ће бити и камбоџански краљ Нородом Сихамони, кувајтски престолонаследник шеик Мешал Ал Ахмед Ал Џабер, као и премијер Непала Пушпа Камал Дахал.
Непалски премијер допутоваће у суботу у Кину и боравиће тамо недељу дана, саопштило је непалско Министарство спољних послова, а поред Хангџоуа, посетиће и град Чонгкинг и Ласу, главни град Тибета.
АП наводи да би Кина у будућности могла да игра главну улогу у обнови Сирије, за коју се очекује да ће коштати десетине милијарди долара.
Сирија се прошле године придружила кинеској иницијативи "Појас и пут", у којој Пекинг шири свој утицај у регионима у развоју кроз инфраструктурне пројекте.
Асадова канцеларија раније је саопштила да је сиријског лидера позвао Си Ђинпинг и да ће са собом довести високорангирану сиријску делегацију.
Погоршана економска криза у Сирији довела је до протеста у деловима земље које држи влада.
Сирија криви за кризу санкције Запада и борце предвођене Курдима, које подржавају САД, а контролишу највећа нафтна поља у земљи на истоку близу границе са Ираком.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије читајте ОВДЕ.