ДЕЦУ ЈЕМЕНА ПРОГОНЕ ДУХОВИ РАТА: Ноћима имају кошмаре, праве ЈЕЗИВЕ цртеже од призора који остављају дубоке трагове (ВИДЕО)
Сваког деветог минута умре једно дете у Јемену
Саудијска Арабија, коју подржавају САД и Велика Британија, интервенисала је у Јемену 2015. године, након што су Хути протерали владу из главног града Сане. Од тада је Јемен захваћен једном од најгорих хуманитарних криза на свету. Био је то прљав рат, са свим странама оптуженим за убијање цивила и друга злостављања. Најмање 800.000 људи расељених због рата побегло је у Мариб. Још их је на путу.
СТРАВИЧАН РАТНИ ЗЛОЧИН КОЈИ ЋЕ ЗАПАЛИТИ САУДИЈСКО КРАЉЕВСТВО: Хути им јучерашњи масакр неће заборавити, ОСВЕТА ће бити БРЗА
ТЕШКА РАЗМЕНА ВАТРЕ ИЗМЕЂУ КУРДА И ТУРАКА НА СЕВЕРУ СИРИЈЕ: Снаге лојалне Анкари никако да крену у нова освајања (ВИДЕО)
74 "УСПЕШНА" АТЕНТАТА ОД ПОЧЕТКА 1443. ХИЏРЕТСКЕ ГОДИНЕ: ИСИС се похвалио новом крвавом статистиком
- Моја деца су видела тела разнета у делове, ноћу мој седмогодишњи син каже да види духове, њих прогоне људи које су видели да убијају - рекла је једна мајка.
Мариб је једно од последњих места у северном делу Јемена, које још увек контролише Влада, преноси BBC. На хиљаде људи се одселило у Мариб како би побегли од грађанског рата. Крећемо се према линији фронта, сада смо са војницима армије јеменске владе, рекао је репортер BBC-ja.
УН: Број жртава рата у Јемену ће до краја 2021. достићи 377.000
У седмогодишњем рату у Јемену до краја 2021. године биће 377.000 мртвих, директних или индиректних жртава сукоба, навеле су Уједињене нације у извештају. Готово 60 посто страдалих, око 227.000, жртве су индиректних последица сукоба, као што су несташица воде за пиће, глад и болести, наводи се у документу Програма за развој УН-а (УНДП). То значи да ће према тим проценама у директним сукобима до краја године бити 150.000 мртвих. Рат се води између побуњеника Хута које подржава Иран и снага јеменске владе које од 2015. подржава војна коалиција предвођена Саудијском Арабијом.
Седам година рата имало је "катастрофалне последице на развој земље", навео је УНДП који је додао да је у Јемену ограничен или непостојећи приступ здравственој нези и да је економија на граници распада.
Хути са друге стране почели су да се пробијају овде, све је постало интензивније у септембру, а резултирало је приливом великог броја људи који беже из својих домова због броби. Више од 45.000 људи се од септембра преселило у Мариб. За људе у кампу није први пут да се селе, они морају да се селе више пута, како се линије фронта померају. Постоје кампови, велики броју кампова који су затворени због акција војске.
У кампу постоје две жене које су се селиле 11 пута. Нада ал Хаими је рекла да се њена деца смрзавају под поцепаним шатором.
- Сведоци смо свега, страх и паника владају стално, деца су престрашена када чују пуцње.
Раша (9) је рањен током напада Хута, док је његов брат Мохад који је беба убијен. Ово су нацртани мртви људи, рекла је мајка деце показујући њихов цртеж. Већина жена и деце су у камповима. Ту нема школе, а према подацима УН-а већина мушкараца је или мртва или у борбама.
Шта је позадина ових борби?
Рат убија људе, рат приморава људе да се селе, рат прави кризу, поручио је новинар BBC-ja. Сваких девет минута умре једно дете. Већина посредних жртава рата су деца која су посебно осетљива на неухрањеност и потхрањеност, навела је та организација УН-а, преносе агенције, позивајући се на АП.
- У 2021. години једно јеменско дете млађе од пет година умире сваких девет минута због сукоба - наводи се у извештају.
Организација је већ подсетила да се ниво развоја Јемена због рата вратио за две деценије. Према УНДП-у 1,3 милиона људи би могло умрети ако се мировни споразум не постигне до 2030. године.
- Јемен је најгора и највећа хуманитарна катастрофа на свету, и та кастастрофа се стално погоршава - подсећа УН.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.