Хоће ли Русија пустити Сирију низ воду или ће је до краја СНАЖНО бранити?!
На Сирији се ломе копља двеју великих светских сила
Можда најбољи начин да САД виде леђа сиријском председнику јесте да сачекају да он "постане превелико оптерећење" за интересе Кремља. Одбијањем да се прикључе пооштравању санкција против Русије, европске чланице Г-7 само су помогле намеру САД да свргну режим Башара ел Асада у Сирији.
Завршено обраћање Тилерсона и Лаврова у Москви (ФОТО/ВИДЕО)
ВЕЛИКО ЧИШЋЕЊЕ ПРЕСТОНИЦЕ: Сиријска војска гази последња упоришта џихадиста у Дамаска
Уклањање Асада, које је Вашингтон протеклих дана вратио међу приоритете своје политике на Блиском истоку, није питање тога да ли ће његове јединице бити сломљене, него да ли Запад и поједине арапске земље могу из Сирије избацити руску војску и проиранске милиције. Утолико је мобилисање дипломатског притиска на Москву да би она дигла руке од Асада, како су то САД уз помоћ Велике Британије покушале на самиту Г-7, логичан али и погрешан корак.
Да ли је ИЗРАЕЛ заиста пружао ваздушну подршку џихадистима Исламске државе код Палмире?!
Нарочито након америчког бомбардовања Асадове базе из које је наводно покренут напад хемијским оружјем на цивиле у антирежимској енклави у Идлибу, Владимиру Путину је тешко да одустане од подршке сиријском председнику пошто би се тиме показао спремним да нареди повлачење чим прве америчке бомбе падну близу његових војника. Уласком њене војске у Сирију, Русија је демонстрирала чврсто стајање уз савезнике, за какво Америка, према замеркама сиријских терориста и њихових регионалних покровитеља, није била у стању.
Сиријска АРМИЈА осокољена ПОБЕДАМА креће ка ВЕЛИКОМ ЛЕГЛУ џихадиста јужно од Палмире! (ВИДЕО)
Том чврстином Кремљ је успео да приволи блискоисточне непријатеље Асада и традиционалне америчке пријатеље да се према руском присуству у Сирији и, уопште, на Блиском истоку односе као чињеници коју не вреди оспоравати. Уместо отпора према Русији, какав се од њих очекивао, те државе су испољиле једино жељу да сарађују са Москвом.
Да би Америци, која се трудила да је дипломатски и економски изолује након украјинске кризе, доказала да је не може држати у карантину, Русија је преузела ризик покренувши интервенцију у Сирији. Сад кад јој се то барем делом исплатило, око годину дана пред председничке изборе у Русији, уз још крхку националну привреду, Путин није у позицији да дозволи себи лако попуштање пред очигледним притиском какав САД настоје да на њу свале.
КРЕНУЛА ИНВАЗИЈА! Конвој америчке војске преко Турске ушао у Сирију!
Због тога су – мислећи на себе и штету коју би њихове привреде претрпеле од појачавања санкцији Русији – европске земље које су одбиле да се том притиску прикључе заправо учиниле услугу америчким жељама у Сирији. Ако је, наиме, идеја Доналда Трампа да оданде истера само Асада, најбоље што амерички председник може урадити јесте да препусти Русима да сами раскрсте са сиријским председником. Јер, то је, на дуже стазе, готово неминовно – друга је ствар, наравно, ако је Трамп замислио да из Сирије може избацити и Русе и Иранце.
ПУТИН и ТРАМП спремају армије за ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ! Блиски исток само што не ЕКСПЛОДИРА!
Ниједна од скорашњих победа које се приписују Асаду нису његове колико руске и иранске. Без бораца које му је послао Иран, он би вероватно био готов онолико брзо колико су то 2011, на почетку рата, предвиђали његови непријатељи. Ни та помоћ му не би била довољна након 2015. да тад Руси нису ушли у Сирију. Сам Асад је, пред унутрашњим и спољним силама које му желе крај, дословно онакав како метафорички називају америчке председнике пред крај мандата, кад више немају политичку снагу: "ћопави патак, једва покретна мета за хице ловаца".
КУРДИ НЕ ДАЈУ НА СЕБЕ! Жестоко су, до ногу ПОТУКЛИ џихадисте, а успут открили још нешто! (ВИДЕО)
Тај лаки плен, немоћан када је препуштен себи, неприхватљив је за антирежимске борце. Да ће са њима, односно њиховим покровитељима, морати направити некакав договор, Русија је најочевидније показала када је ћутке прешла преко упада турске војске у Сирију, где је она очистила зону за побуњеничке групе. У међувремену је Анкара, судећи по изјавама сиријске опозиције, минирала мировни процес под окриљем Русије и Ирана, што такође поручује Кремљу да не испусти из вида турске интересе, сем ако не жели упуштање у дуготрајан рат у Сирији, у какав би морала и да пошаље више својих трупа.
Већ је у неколико наврата – последњи пут и пред америчко бомбардовање базе сиријског режима – Русија саопштила да не подржава Асада безусловно, нити да је везана за њега лично. Не само што га својим противваздушним системима није заштитила од америчких бомби него ни од израелских које су падале по јединицама Хезболаха у Сирији – тај случај већ упућује и на то да Руси нису вољни да стану до краја ни иза иранских интереса.
ТЕРОРИСТА из Стокхолма имао у плану МНОГО веће ЗЛО, али је тада био ухапшен на граници (ФОТО)
Ако би и без сиријског председника била кадра задржати основне делове садашњег режима у Дамаску, који гарантује њене интересе, Русија би могла проценити да јој је Асад постао само оптерећење. Са Ираном је другачије јер се за њега процењује да је тешње повезан с породицом Асад. Зато терање и Москве и Техерана на одступање од Асада захтева две засебне стратегије, сем ако САД не замишљају да дипломатијом натерају руске авионе на повратак кући, након чега би побуњеници, уз несумњиво обилату помоћ са стране, некако потукли пешадију из проиранских милиција.
Преко 40 џихадиста ПОГИНУЛО у нападу ирачке авијације (ФОТО)
Приступ који Вашингтон тренутно примењује на Русима тешко да ичему води. Тако делују и последње изјаве из Москве, на дан када је у посету дошао амерички државни секретар Рекс Тилерсон. Путин је поручио да САД – које су најавиле ту могућност – припремају нови напад у Сирији, и то лажирањем поновне употребе хемијског оружја као изговора. Крајем недеље у руску престоницу долазе и шефови дипломатија Ирана и Сирије на даље договоре. Било би изненађење да се на дневном реду нађе попуштање.
Вести из Сирије и Ирака можете прочитати ОВДЕ.