ИРАН НАЈАВИО ТЕШКУ ОСВЕТУ АМЕРИЦИ, ДЕЦА ФРОНТА ОТПОРА СУ СПРЕМНА: "Имамо своје људе тамо, ударићемо на њихове домове!"
Ирански званичници нису заборавили срамно убиство Касема Сулејманија
Иран обећава "тешку освету" Америци "изнутра" на њеној територији, због убиства генерала Касема Сулејманија у нападу дроном пре две године. Високи ирански војни званичник обећао је да ће се "тешко осветити" САД за напад дроном у којем је убијен генерал Касем Сулејмани пре две године.
РАДОСТ У СЕЛУ ГОРАЖДЕВАЦ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији
АМЕРИ НАСТАВЉАЈУ ДА СЕ БЛАМИРАЈУ: Никако да науче лекцију, дрхте пред сиријским лавовима! (ФОТО/ВИДЕО)
ОСВЕТА ЗА МУЧКИ УБИЈЕНЕ СИРИЈСКЕ ВОЈНИКЕ: Руски авиони разарају Идлиб, положаје ХТС џихадиста претварају у пепео (ВИДЕО)
Сулејмани, командант иранских снага Кудс, прекоморског огранка елитне Револуционарне гарде, убијен је у Ираку у нападу дроном 3. јануара 2020. године, који је наредио тадашњи председник Доналд Трамп.
- Припремићемо терен за тешку освету против САД из њихових домова - рекао је Сулејманијева замена, бригадни генерал Исмаил Гани, на комеморацији у Машхаду ове недеље, преноси Тасним News.
- Не морамо да будемо свуда присутни као супервизори, где год је потребно ми ћемо да се осветимо Американцима уз помоћ људи на њиховом терену и у њиховим домовима без нашег присуства - додао је он.
Гани је позвао САД да се интерно обрачунају са "криминалцима" који су извели напад на Сулејманија, кога је Трампова администрација назвала главним финансијером и идејним творцем тероризма широм Блиског истока. У супротном, обећао је, "деца Фронта отпора" ће узети ствари у своје руке на, како је рекао, скупљи начин.
Иран је у петак показао три балистичке ракете на молитвеној шетници на отвореном тргу у центру Техерана, док су преговори у Бечу усмерени на оживљавање нуклеарног споразума Техерана са светским силама пропали. Ракете - познате као Дезфул, Кијам и Зулфикар- имају званични домет до 1000 километара и већ су познати модели, саопштила је Револуционарна гарда.
Дипломате земаља које су остале у нуклеарном споразуму из 2015. – Британије, Француске, Немачке, Русије и Кине – раде са Техераном на оживљавању споразума, који је настојао да ограничи нуклеарне амбиције Ирана у замену за укидање економских санкција. Америчке дипломате су присутне на нуклеарним преговорима у Бечу, али нису у директним разговорима са Иранцима.
Споразум је пропао 2018. године када је тадашњи председник Доналд Трамп једнострано повукао Сједињене Државе из споразума и поново увео санкције Ирану. Иран је у суботу увео углавном симболичне санкције још десетинама Американаца, од којих су многи припадници америчке војске, због убиства Сулејманија.
Иранско министарство спољних послова саопштило је да је 51 Американац био мета за, како је речено, "тероризам" и кршење људских права. Овај корак омогућава иранским властима да заплене сву имовину коју поседују у Ирану, али очигледан недостатак такве имовине значи да ће вероватно бити симболичан.
Министарство је у саопштењу које су пренели локални медији навело да је 51 Америкавац мета због "њихове улоге у терористичком злочину Сједињених Држава против убијеног генерала Касема Сулејманија и његових пратилаца и промовисања тероризма и кршења основних људских права".
Сулејмани, командант иранских снага Кудс, прекоморске јединице елитне Револуционарне гарде, убијен је у Ираку у нападу дроном 3. јануара 2020. године, који је наредио тадашњи председник Доналд Трамп. Они који су додани на листу санкција Ирану су амерички генерал Марк Мајли, председавајући Здруженог генералштаба и бивши саветник Беле куће за националну безбедност Роберт О'Брајан.
Сличним потезом који је најављен пре годину дана, Иран је увео санкције Трампу и неколицини високих америчких званичника због, како је рекао, "терористичких дела и дела против људских права". Ирански председник Ебрахим Раиси, говорећи поводом друге годишњице Сулејманијевог убиства, рекао је ове недеље да се Трамп мора суочити са суђењем за убиство или ће се Техеран осветити.
Раније ове недеље, Сулејманијева статуа је запаљена неколико сати након што су је открили званичници поводом обележавања друге годишњице његовог убиства. У среду ујутро, статуа у његову част откривена је на Хазрат Камарбани Хашем тргу у југозападном иранском граду Шахрекорд. Али до вечери је запаљена, јавила је новинска агенција ИСНА, назвавши то "срамним чином непознатих особа".
- Овај издајнички злочин извршен је у мраку, баш као и други злочин почињен ноћу на аеродрому у Багдаду - када је Сулејмани убијен - рекао је високи муслимански свештеник Мохамед Али Некунам у изјави коју су пренели ирански државни медији, преноси Daily Mail.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.