КИНЕЗИМА С ЉУБАВЉУ ОД РУСА: Баћушке избомбардовале најтврдокорније упориште Ујгура у Сирији (ФОТО/ВИДЕО)
Натављају се ваздушни удари на џихадисте на северозападу Сирије
Нови талас руских ваздушних удара погодио је северозападну сиријску регију Идлиб, где је присутно неколико терористичких група.
"БОРИЋЕМО СЕ ДО СМРТИ, УМРЕЋЕМО ЧАСНО!" Чеченски терориста деведесетих клао Русе, а ево кога сад планира да убија (ВИДЕО)
ТРАГЕДИЈА НАДОМАК ДАМАСКА! Срушио се сиријски јуришни хеликоптер, погинуо пилот, има рањених (ФОТО)
"САМО ИХ ТАМО НЕ ВРАЋАЈТЕ!" Папа Фрања је скрхан болом, њихова трагедија га је дубоко погодила
Ваздушни напади су гађали периферију града Џиср ал Шугура у западном делу Идлиба. Град је злогласно упориште Туркистанске исламске партије (Ујгури, Киргизи, Таџици, Узбеци) повезане са Ал-Каидом и Хајат Тахрир ал-Шамом (ХТС), де-факто владарем Великог Идлиба.
Неколико сати пре ваздушних напада, артиљерија Сиријске арапске армије (САА) гађала је положаје милитаната на југу Идлиба. Артиљеријски удари су били усмерени на градове Кансафра, Суфухон, Кафар Авид и Ал Фатерах.
Отприлике у исто време, милитанти су грешком оборили један од сопствених импровизованих дронова изнад града Дадика у јужном делу Идлиба.
Дан раније, руски ратни авиони извели су низ ваздушних напада на југу Идлиба. САА је такође прецизно навођеним пројектилима погодила циљ на истоку провинције.
Недавни удари Русије и Сирије на Велики Идлиб највероватније су били одговор на поновљено кршење примирја у региону, којем су посредовале Русија и Турска 5. марта 2020. године.
САА се наводно спрема да изведе војну операцију у Великом Идлибу како би поново отворила аутопут Латакија-Алепо, познат као М4. Турска, која има велике и тешко наоружане снаге у региону, већ је упозорила да ће одговорити на сваки потез војске.
Подсетимо, ујгурски сепаратисти представљају велики проблем за кинеску државу у којој желе да формирају сопствену државу Источни Туркестан (Ујгурстан). Међутим, Пекинг је сваки покушај сепаратизма најстрожије казнио, па су многи сепаратисти побегли за Турску, Европу или САД одакле су формирали снажну дијаспору која је наставила да агитује за формирање сопствене државе. Неки од њих су се придружили ИСИС-у или Ал-Каиди па их отуд има и на сиријском ратишту где се боре на страни ових радикалних исламистичких група.
Потом се и Кина заинтересовала за јачу сарадњу са Сиријом како би могла боље да лоцира и прати активности ујгурских терориста и тако спречи њихов повратак у Кину или их ухапси и осуди на најстроже казне које за оваква дела прописују строги закони Пекинга.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.