МОЖЕ ЛИ ГАДАФИЈЕВ СИН ДА УЈЕДИНИ РАТОМ РАЗОРЕНУ ЛИБИЈУ? Виде га као фаворита на изборима, Саифову визију подржавају сви
Други син Моамера либијски је инжењер, доктор филозофије и политичар
Саиф ел Ислам Гадафи, син покојног либијског вође Муамера ел Гадафија, био би фаворит за новог председника те земље, уколико одлучи да се кандидује, саопштио је тамошњи политичар Ахмед Гадаф ел Дам.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
СИРИЈСКЕ ИЗБЕГЛИЦЕ НИСУ ДОБРОДОШЛЕ: Једна европска држава шокирала УН и донела невероватну одлуку
ЗЛОГЛАСНИ "БИЈА" ПОНОВО НА СЛОБОДИ: Из затвора изашао најтраженији трговац људима на свету (ФОТО/ВИДЕО)
Гадаф, лидер Националног борбеног фронта, сматра да Гадафијев син има добре шансе за победу на председничким изборима.
- То је његово право, заправо дужност, да се кандидује на овим изборима - рекао је описијући Саифа као "сина своје генерације", преноси "Ал-масдар њуз".
Како истиче, уколико Саиф се одлучи на овај потез, "учиниће све да не буде спречен у томе".
Гафафу, иначе Гадафијевом рођаку, ово није први пут да похвално говори о Саифу предлажући га за шефа државе.
Такође, није први пут ни да се у јавности Саиф помиње као потенцијални кандидат на изборима јер се сматра да би баш он био тај који би ујединио разорену земљу.
- Он има доста присталица, то су обични људи. Чак и они који су учествовали у Арапском пролећу сада подржавају Саифову визију. Он је способан да уједини Либију. Ово је пројекат препорода који би требало да уведе Либију у мирну луку - рекао је пре три године његов адвокат Калед ел Гваил.
Избори ће се одржати 24. децембра ове године, после неколико одлагања. Осим Саифа, "интересовање" за кандидатуру су показали и генерал Калифа Хафтар и бивши либијски амбасадор у УАЕ Ареф Али Најед.
Иначе, млађи Гадафи је на потерници Међународног суда правде због ратних злочина због наводног насилног гушења демонстрација против свог оца.
Локална полиција га је ухапсила 2011. године. Суд у Триполију га је осудио на смрт 28. јула 2015. године због злоичина током грађанског рата, у веома спорном суђењу које се водило у његовом одсуству. Остао је у притвору до 10. јуна 2017. када је пуштен из зтавора у Зинтану.
Откад се нашао на слободи, не зна се где тачно обитава. Његове политичке ставове је преносио Народни фронт, а сматра се да је та тајновитост потребна како би му се гарантовала безбедност.
Он је, иначе, други син Моамера ел Гадафија и његове друге жене Сафије Фаркаш.
Либијски је инжењер, доктор филозофије и политичар.
1994. године је дипломирао економске науке на Универзитету ал Фатах у Триполију, а 6 година касније је добио звање магистра пословне администрације од бечког Имадец универзитета. Завршио је и Лондонску школу економије и политичких наука.
Током 2000-их, угостила га је и британска краљевска породица у Бакингемској палати и дворцу Виндзор, стоји на његовој страници на Википедији. Наводи се и да је 2009. године имао раскошну рођенданску забаву у Црној Гори, на којој су били, између осталих, тајкун Олег Дерипаска, бизнисмен Питер Манк као и принц Алберт од Монака.
Арапско пролеће покренуло хаос
Продавац воћа Мухамед Буазизи (26) запалио се 17. децембра 2010. на улици у родном Тунису након што му је градска званичница Фаида Хамди одузела штанд за који није имао дозволу и јавно га ошамарила. Од повреда је преминуо тек 4. јануара, али су протести против власти избили већ 18. децембра, да би све било готово 14. јануара - председник Зоне ел Абидине Бен Али је напустио земљу.
То је покренуло талас устанака против власти у северној Африци и на Блиском истоку који се колективно назива Арапско пролеће. Масовни протести су избили у Египту, Бахреину, Сирији, Јемену, Либији, а народ се побунио против вођа које су чврсто држале власт деценијама. Организовању протеста помогао је развој друштвених мрежа и технологија, па је већина лидера смењена, неки су убијени, други затворени или прогнани, али има и оних који су опстали на власти.
Живот после Гадафија
После смрти Гадафија стање у данашњој Либији се може описати само једном речју - хаос. Земљом и даље влада безакоње, насиље, трговина робљем, пребацивање миграната у Европу. У земљи законе доносе два парламента, две владе, гомила милиција које се повремено за превласт боре међусобно, али и са властима у Триполију и Бенгазију.
Земљом царује осам најважнијих група које контролишу власт, а то су Регуларна либијска армија која припада влади у Торбуку, Либијска национална армија основана 2014, паравојна специјална једница Ал Саика, Револуционарна биргада Ал Синтанија, Бригада Мисрата, Либијски одбрамбени штит, Ансар ал Шарија- Либијски огранак Ал Каиде који су 2012 брутално убили америчког амбасадора у Бенгазију, Мученици 17. фебруара и Исламска држава. А у целу причу умешале су се и неке државе попут Турске, Русије, Катара, Египта...
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку, прочитајте ОВДЕ.