Русија пажљиво осмислила очајнички бег Башара ал-Асада из Сирије: Крило се чак и од његових најближих сарадника и чланова породице
Неколико сати након бекства, побуњеници су заузели Дамаск и прогласили да се "Сирија ослободила Тиранина".
Док су побуњеници опкољавали Дамаск, било је јасно да је владавини Башара ал-Асада дошао крај, а онда је Москва одлучила да интервенише и свог дугогодишњег сарадника извуче из Сирије на сигурно. Башар ал-Асад, не говорећи ником за своје планове, сео је у приватни авион на аеродрому у престоници у раним јутарњим сатима 8. децембра.
Авион је полетео у правцу Медитерана пре него што је нестао са радара. Сумња се да су пилоти искључили транспондер који прати летове и шаље извештаје о томе где се летелица налази у сваком тренутку. Авион је нестао недуго пошто је направио полукружно и кренуо изнад града Хомса, чини се на рути за руску ваздушну базу Хмеим која се налази у граду Латакија на североистоку, преноси DailyMail.
Верује се да је приватни авион председника Сирије тада слетео у руску базу, где је Асад пребачен у руски војни авион, који је потом испод радара летео све до Москве.
Најужи чланови његове породице, супруга Асма и троје одрасле деце су га већ чекали у Русији, где им је Владимир Путин дао азил.
Бекство сиријског председника и његове породице довело је до наглог краха владавине династије Асад, која је руководила земљом пола века. Само је Башар ал-Асад владао 24 године. Истовремено, окончан је крвави 13-годишњи грађански рат.
Побуњеници су упали у Асадове палате и приватне куће, а пљачкаши су узимали њихове на брзину напуштене ствари и разоткривали свету елементе раскошног приватног живота сиријског председника. Наводно је на шпорету пронађена и кувана храна, а свуда по кући могле су се наћи породичне фотографије, скупи одевни предмети, али и луксузни аутомобили и много тога још...
Више од седам дана било је потребно Башару ал-Асаду да се обрати свету након бекства. У саопштењу које је објављено на званичној Телеграм страници председништва, Асад је описао како су изгледали његови последњи сати у Сирији. Делује да је потврдио да је напустио Дамаск и упутио се у Хмеим у раним јутарњим сатима 8. децембра. Ипак, у саопштењу је истицао да је био принуђен да напусти Сирију када се ваздушна база под контролом Москве нашла на удару дронова, што је натерало Русију да "нареди његову евакуацију".
-Мој одлазак из Сирије није био планиран ни током последњих сати борбе, како неки тврде. Остао сам у Дамаску, извршавао своје обавезе до раних сати у недељу, 8. децембра 2024. године - рекао је Башар ал-Асад.
Одбегли председик је у саопштењу тврдио да "ни у једном тренутку није размишљао о томе да се повуче или потражи уточиште, нити му је такав предлог дао иједан појединац или партија.
-Једини начин деловања био је наставак борбе против терористичког напада - навео је Башар ал-Асад у подугачком саопштењу.
Асад је себе представљао као оданог вођу и породичног човека који је остао 'уз свој народ' током грађанског рата - чак и када су његове снаге, у савезу са Русијом, Хезболахом и милитантима које подржава Иран, биле одговорне за хиљаде смрти.
-Никада нисам тражио позиције ради личне користи, али сам се увек сматрао чуваром националног пројекта, подржаног вером сиријског народа - рекао је он додајући да се "нада да ће Сирија поново бити слободна и независна".
Говорећи о последњим сатима осрамоћеног председника на функцији, Надим Хоури, извршни директор регионалног think-tanka Арапске иницијативе за реформу, рекао је: "Асад није ни последњи пут стао. Није чак ни окупио своје трупе. Пустио је своје присталице да се суоче са сопственом судбином."
У суботу, неколико сати пре него што је побегао у Москву, Асад је на састанку са око 30 шефова војске и припадника безбедности у министарству одбране уверио да је "руска војна подршка на путу" и позвао копнене снаге да издрже, рекао је за Реутерс командант који је наводно био присутан на састанку.
Цивилно особље такође није знало за његове планове, преноси новинска агенција, а менаџер његове председничке канцеларије је наводно у суботу увече рекао да иде кући. Уместо тога, кренуо је на аеродром, тврди помоћник из Асадовог најужег круга.
Такође је позвао своју саветницу за медије Buthainu Шабан и замолио је да дође у његов дом да му напише говор, рекао је помоћник. Стигла је и открила да нема никога. Последњи Асадов премијер, Мохамед Џалали, рекао је да је разговарао са тадашњим председником телефоном у суботу у 22.30.
-У нашем последњем позиву рекао сам му колико је тешка ситуација и да је дошло до огромног расељавања људи из Хомса према Латакији... да је на улицама владала паника и ужас - рекао је бивши премијер за саудијску ТВ Ал Арабииа ове недеље.
Тада је открио и шта му је Башар ал-Асад рекао: "Он је одговорио: 'Sutra ћемо видети'. Сутра, сутра, било је последње што ми је рекао".
Џалали је рекао да је покушао поново да позове Асада у зору у недељу, али да није било одговора.
Верује се да је руски министар спољних послова Сергеј Лавров предводио дипломатске напоре да обезбеди Асадову безбедност, рекла су Ројтерсу два регионална званичника. Један западни безбедносни извор рекао је да је Лавров учинио "шта је могао" да обезбеди Асадов сигуран одлазак.
Након пада његовог режима, Башар ал-Асад и његова породица сада ће започети нови живот у Русији. Они ће вероватно користити своје породичне везе и велику имовину у Москви у нади да ће задржати свој удобан начин живота у егзилу.
Фајненшел тајмс је открио записе који показују да је Асадов режим унео две тоне новчаница на аеродром Внуково у Москви да би биле депоноване у руским банкама између 2018. и 2019. године. Пошиљке су стигле у време када је Сирија зависила од војне подршке Русије, укључујући и плаћенике из групе Вагнер.
У исто време Асадова породица је почела да купује луксузне некретнине у Москви, пренео је ФТ. Шира породица сиријског председника је последњих година купила најмање 20 станова у Москви вредних више од 30 милиона евра, што илуструје статус Русије као сигурног уточишта.
Ово је укључивало куповину најмање 18 луксузних станова у комплексу "City оф Цапиталс", који се налази у блиставој московској четврти небодера. Небодер са два торња – који је до откривања лондонског Шарда 2012. био највиша зграда у Европи – дом је за неке од најбогатијих руских бизнисмена, владиних министара, хотела са пет звездица и мултинационалних компанија.
За то време, круже снимци који приказују како су иза Асадове некадашње резиденције у Дамаску, наводно откривени тајни тунели испод виле породице Асад након што су побуњеници у недељу заузели главни град Дамаск, а мрежа је служила као могући пут за бекство за диктатора и његове савезнике.
Извор: Србија Данас/Телеграф