Овај човек је Путинов ментор: Права је мистерија и данас је напунио 97 година (ВИДЕО)
Животни пут председника Руске Федерације су обликовали многи људи, али овај је био и остао најважнији међу њима.
Постоји тврдња да Путин верује само "екипи из Дрездена" - колегама из обавештајног одељења у Дрездену, где је радио од 1985. до 1990. године.
Један од тих "пријатеља за читав живот" је и Лазар Матвејев, бивши шеф Владимира Путина и човек од великог поверења.
Руски председник Владимир Путин познат је и по томе што не заборавља своје колеге са којима је некада радио.
Пре пар година, тачније 2017. уочи Дана победе Путин је посетио свог бившег шефа резидентуре КГБ у Источној Немачкој Лазара Лазаревича Матвејева. Са Путином су у госте свом некадашњем шефу дошли и његови бивши колеге Сергеј Чемезов и Николај Токарјев.
Они су тада честитали Матвејеву 90 рођендан.
Матвејев је био представник КГБ при Министарству безбедности Источне Немачке. Да подсетимо, Путин је у другој половини осамдесетих година прошлог века радио као мајор КГБ у Дрездену.
По завршетку правног факултета у Лењинграду Путин је почео да ради у КГБ и затим је завршио вишу школу КГБ у Москви. После тога је 1985 отишао да ради у Дрезден где је био до 1990.
Путин је том приликом поклонио свом бившем шефу сат као и примерак листа "Правда" који је објављен на дан његовог рођења 1927. године.
Матвејев је као обавештајац провео у иностранству око двадесет година. Од 1982. до 1989. био је шеф групи од осморице обавештајаца КГБ који су радили у Дрездену. Матвејев прича да је обратио пажњу на Путина пре свега због његовог образовања јер је завршио правни факултет.
Пре доласка у Дрезден Путина је припремио официр КГБ из Лењинграда који је већ тамо радио. После две године рада у Дрездену Путин је напредовао па је добио чин потпуковника. Потчињени тврде за Матвејева да је био праведан и да се према свима односио коректно. По повратку из Немачке радио у је централном апарату руске спољне обавештајне службе.
Интересантно је да је Матвејев наговорио Путина да се по повратку из Немачке врати у Санкт Петербург "где су га људи добро знали и ценили", а не у Москву. После распада СССР-а КГБ је доживљавао тешке дане и повратак Путина у родни град био је пресудан за наставак његове каријере.
Касније када је он постао шеф државе формирајући своју екипу, форсирао је и своје бивше колеге са којима је радио као официр КГБ. У разним руским структурама је много бивших официра и генерала који рано одлазе у пензију па затим настављају да раде као цивили.