Свет на ивици потпуног разарања: Трка у нуклеарном наоружању све интензивнија, Путин гомила бојеве главе (ВИДЕО)
Наставак трке у нуклеарном наоружању приближава нас Армагедону, упозорава британски Телеграф
Путиново гомилање бојевих глава и стално звецкање оружјем подстичу страхове, уз свест да би повратак Доналда Трампа у Белу кућу могао да убрза ескалацију.
- Глобални односи снага се мењају, пред нама је треће нуклеарно доба - упозорио је начелник британског генералштаба адмирал Тони Радакин.
- Безбедносни изгледи су опаснији него што сам икада раније видео у својој каријери, а нигде то није очигледније него у нуклеарном домену - приметио је адмирал Радакин и додао:
- Опасне претње тактичким нуклеарним оружјем, вежбе са нуклеарним бојевим главама великих размера и симулирани напади на земље НАТО стижу из Русије. Све је то осмишљено да нас натера да предузмемо акције неопходне за одржавање стабилности објашњава први човек британске војске.
Оружје мањег домета
Сматра се да Москва сада поседује око 2.000 комада тактичког нуклеарног оружја, што је око десет пута више од америчких залиха, наводи Телеграф.
Тактичко нуклеарно оружје је оно мањег домета, намењено за употребу у директним борбама, а не за пуцање са велике удаљености.
Њихов циљ није да униште читаве градове, већ да униште непријатељске циљеве у одређеној области да би добили битке.
Због своје географске локације, САД имају око 200 тактичких оружја, од којих је половина распоређена у Европи.
Русија има 1.558, пренео је Ројтерс. Али САД имају више стратешког нуклеарног оружја, веће снаге и већег домета.
Према подацима Удружења за контролу наоружања, САД укупно имају 5.748 нуклеарних пројектила, Русија 5.580, Велика Британија 225, а Француска 290.
Од почетка инвазије на Украјину, руски председник Владимир Путин је распоредио тактичке нуклеарне ракете у суседну Белорусију и наредио вежбе које симулирају употребу таквог оружја.
Прошлог месеца Русија је променила своју нуклеарну доктрину, тако да би велики напад на Русију конвенционалним оружјем сада могао да испуни критеријуме за нуклеарни одговор. Употреба тактичког нуклеарног оружја на ратиштима у Украјини могла би да гурне свет ка свеопштем нуклеарном сукобу са снажнијим, деструктивнијим стратешким нуклеарним бојевим главама, упозорава британски лист.
УН и организације за разоружање већ неколико година упозоравају да је свет већ ушао у убрзано нуклеарно наоружавање.
Британци такође заговарају све веће ослањање на нуклеарно оружје.
- Наше конвенционално одвраћање више није убедљиво, па ћемо се више ослањати на нуклеарно оружје- екао је Хамиш де Бретон-Гордон, бивши командант Комбинованог хемијског, биолошког, радиолошког и нуклеарног пука британске војске.
Трампов нови потез
Очекује се да ће нови амерички председник Доналд Трамп залагати за нове ракете са нуклеарним бојевим главама које се могу лансирати са бродова или подморница. Током свог првог мандата, Трамп је уложио новац у развој тактичких нуклеарних бомби и опреме потребне за њихово лансирање, поништавајући деценије напоре за смањење наоружања.
Уочи другог мандата обећао је да ће завршити рат у Украјини „у једном дану“.
Очекује се и да ће Трампов повратак на место председника САД повећати притисак на партнере у Европи да такође повећају све облике издатака за одбрану, док недостатак тактичких нуклеарних пројектила стационираних у Европи неки виде као озбиљан недостатак у одвраћању НАТО-а. 100 америчких тактичких нуклеарних бојевих глава налази се у ваздушним базама НАТО-а у Белгији, Немачкој, Италији, Турској и Холандији. Планирано је да их баце борбени авиони Ф-35А.
Многи су веома забринути због нове трке у атомском наоружању. Научници са америчког Универзитета Принстон процењују да би тактички удар Русије могао да ескалира у пуну нуклеарну размену у року од сат времена, остављајући 44 милиона мртвих, пише Телеграф.
Међународно удружење Међународна кампања за укидање нуклеарног оружја (ИЦАН), добитник Нобелове награде за мир 2017. године, упозорило је да су у последњих пет година улагања у нуклеарно оружје у девет нуклеарних сила света порасла за трећину, највећи пораст у САД.
Подаци показују да САД улажу пет пута више у свој нуклеарни арсенал него Русија и Кина.
Прошла година је била рекордна, светске силе су потрошиле 91,4 милијарде долара на нуклеарно оружје - од чега су САД потрошиле 51,5 милијарди долара.
Србија Данас/Јутарњи лист