"ОСТАВЉЕНА" Тереза Меј: Трамп има НОВОГ миљеника у Европи
Амерички министар одбране био је кључ у формулисању параметара мисије
Велика Британија, мада "подразумевани савезник" Сједињених Америчких Држава, добила је конкуренцију у утицају на председника Доналда Трампа. Првом човеку САД Емануел Макрон први је био на опцији "брзог бирања", када је реч о нападу на Сирију.
Прочитајте и :
Емануел Макрон изјавио је да је убедио Доналда Трампа да ограничи ваздушне нападе на Сирију на неколико циљева и избегне ширење конфликта. Истовремено, и Лондон преузима заслуге за већи утицај над америчким председником, јер према речима званичника Трамп је био неодлучан, а Тереза Меј је та која је заузела чврст став.
У стварности ниједно од њих двоје нису одлучули о обиму и подручју напада, већ генерал Џејмс Матис. Амерички министар одбране био је кључ у формулисању параметара мисије, којој су проблем направили Трампови хвалисави твитови којима најављује "ракете које пристижу", а ту такође треба узети у обзир и напоре новог "супер саветника" за националну безбедност, да прошири операције и погоди локације на којима могу бити присутни Иранци.
Али Трампове претње нападом нису биле због Болтона или било ког другог. Твит је био тренутна реакција након телевизијских вести. Но, то је прошло као једна од његових бурних реакција на коју брзо заборави. То је учинило војну акцију неизбежном иако су команданти и обавештајне агенције, као што је признао Џејмс Матис, и даље процењивали шта се тачно одиграло у Думи.
Пошто су му Матис и други саветници за безбедност предочли последице, Трамп је поново твитовао: "Ја нисам рекао када ће доћи до напада на Сирију. То ће се десити врло брзо, можда не тако брзо у сваком случају. "
Затим је постао још конфузнији у својим објавама: "Сједињене Државе су током мог мандата урадиле сјајан посао у ослобађању региона од Исламске Државе, где је наше "Хвала, Америко?"
Према извештајима Даунинг Стрита, ово је био тренутак када је "подређени" председник Трамп назвао Мејову и одговор британског премијерке је ставио терет на њега. Ситуација је већ поређена са оном када је Маргарет Тачер рекла Роналду Реагану да остане чврст у преговорима о нуклеарном одвраћању са Москвом, али се на Меј, упркос њеним напорима, обично не гледа као на нову Челичну даму, нити на Трампа као Регана. Према великом броју дипломатских извора, ипак, постојала је забринутост Британије да је Америка и Француска могу изоставити из својих подухвата.
Помирење на помолу: Две Кореје после 68 година објављују крај рата?
Чињеница је, упркос претпостављеном америчком и британском "специјалном односу", да је Трамп створио јачу везу са Макроном него са Меј. Његова посета Француској прошла је успешно и без проблема, док у Великој Британији тек треба да се одржи.
Трамп је пре напада на Сирију имао два дуга разговора са Макроном, док је Меј чекала да разговара с њим и, према француским и америчким званичницима, француски председник је ургирао за бомбардовање. Макрон такође тврди да је убедио Трампа да не повлачи трупе из Сирије, а уколико би било какво повлачење требало да се догоди да буде за неколико месеци, а не одмах.
У 2013. години Франсоа Оланд је подстрекивао на рације, док се Дејвид Камерон обратио Дому комуна за овлашћења за војну акцију и није успео да га добије, и Барак Обама је одустао од бомбардовања након уверевања од стране Руса да ће се председник Assad отарасити хемијског оружја.
Логистички је, стога, имало више смисла да САД више сарађују са Француском него са Великом Британијом.
Макрон је раније тврдио да је имао доказ о хемијском нападу на Думу. Такође, био је и аргумент да је Француска имала више војних средстава којим би допринела у односу на Велику Британију, која је резала трошкове на одбрану, за разлику од Велике Британије, могла да користи војне бродове уз авионе у нападу.
Ако купујете ЧАРАПЕ код Кинеза и видите ОВО одмах позовите ПОЛИЦИЈУ! (ФОТО)
Међутим, на крају испоставило се да је разлика у резултатима била релативно мала. Француска је испалила 12 пројектила за разлику од британских осам. Најтежи део је, као и обично, пао од стране Америке са 85 пројектила.
Само колика је нанета штета, колико су Сиријци евакуисали базе и покретну опрему захваљујући раном упозорењу Трампа, остаје нерешено питање.