ПЉАЧКА ВЕКА: Американци пронашли Садамово благо, послали га у Кувајт, али ту се ДОГОДИО ПРЕОКРЕТ
Око 4 сата ујутру из банке, у којој се налазио највећи део државног новца, однето је 900 милиона долара и 100 милиона евра спакованих у малим кутијама, по захтеву Садама Хусеина, како "не би пао у руке страним окупаторима"
У ноћи између 17. и 18. марта 2003. године, пре него што су амерички пројектили погодили Ирак, догодила се једна од највећих пљачки банака у историји. Три камиона пришла су улазу банке, а Кусај Хусеин, шеф ирачких одбрамбених снага и син Садама Хусеина, у руци је држао папир са потписом његовог оца. Под окриљем ноћи изнето је више од милијарду долара из трезоре Централне банке Ирака. Део тог новца још увек није пронађен, док су војници део плена који су пронашли трпали у ранчеве и слали кући девојкама и женама.
Руси упозоравају: Терористи и "Бели шлемови" и даље припремају велике провокације у Сирији
Када су амерички војници крочили на тло Багдада и ушли у банку, затекли су нагорела врата трезора, али пљачкаши упркос експлозиву нису успели да уђу унутра. Међутим, сазнали су да је неко већ извршио пљачку без оружја. Наиме, око 4 сата ујутру из банке, у којој се налазио највећи део државног новца, однето је 900 милиона долара и 100 милиона евра спакованих у малим кутијама, по захтеву Садама Хусеина, како "не би пао у руке страним окупаторима".
Садам Хусеин је резерве државног новца третирао као своју личну залиху, а пошто је консолидовао моћ и окружио се људима због којих нико није могао ништа да му оспори, нико у Централној банци није тражио легитимно финансијско образложење повлачења новца.
Међутим, упркос Садамовом труду, новац је на крају ипак завршио у рукама странаца.
Када су Американци сазнали да је четвртина готовинских државних резерви нестала из Централне банке, почела је општа потрага за новцем. Највише су се плашили да ће се средства искористити за финансирање рата против Америке.
Руси спремају напад на џихадисте са мора: "Адмирал Макаров" стигао у Медитеран!
Када су пронашли 650 милиона долара иза лажног зида палате Садамовог другог сина Удаја Хусеина, неки званичници су сумњали да је то део плена из пљачке. Међутим, испоставило се да су то његове личне залихе.
Америчке трупе су ипак пронашле неколико стотина милиона долара у једној од Садамових палата. Новац је био спакован у алуминијумске сандуке, а у сваком је било по четири милиона долара у апоенима од 100 долара. Новац је послат у Кувајт како би се пребројио, али ту се догодио нови преокрет.
Амерички војници трпали новац у ранчеве и слали га кући
Заменик секретара за међународне послове Џон Тејлор захтевао је да се новац врати у Централну банку Ирака, али су амерички војници у тој земљи одлучили да га разделе по сопственом нахођењу.
- Новац је убрзо почео да нестаје и да завршава у ормарићима и ранчевима америчких војника. Крађа у Ираку достигла је епске размере - тврди Џејмс Рајсен, аутор књиге "Пеј ени прајс" "Pay any прице".
Покајање Израела? "Урадићемо све да се трагедија са Ил-20 не понови"
Према његовим речима, војници су новац поштом слали у САД девојкама и женама. Убрзо је Садамов новац почео да се појављује на местима као што је Јума у Аризони, где је ФБИ пронашао 440.000 долара на рачунима мајора америчке војске Ричарда Фулера, маринца који је био задужен за бројање новца у Фалуџи.
Капетан америчке војске Мајкл Нигујен присвојио је више од 700.000 долара за време служења рока у провинцији Анбар, а он је откривен када је кешом купио "хамера" и "BMW" по повратку у Орегон.
Укупно 35 америчких војника осуђено је за сличну крађу између 2004-2008. године, међутим, Рајсен тврди да су највећи крадљивци и "даље на слободи".
- Када је Садам мислио да ће сачувати новац од окупатора, није ни сањао да ће њиме војници куповати нове "хамере". Већина ирачког новца је и даље у оптицају. На неки начин, једна од највећих историјских крађа траје и данас, од Јуме до Басре, а она је доказ да вам не треба пиштољ или маска да бисте опљачкали банку - закључује Рајсен.
Остале вести из Сирије, Ирака, Јемена читајте ОВДЕ.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.