ПУТИН ИМА "КЕЦА У РУКАВУ"! Москва спрема план којим ће уценити Запад, у игру укључен и савезник АСАД!
Погледајте шта Русија спрема
Један пут је остао отворен за међународне хуманитарне конвоје који су доносили храну, воду и другу помоћ за више од милион Сиријаца окружених грађанским ратом.
ПУСТИЊСКО ЗЛО НИКАД НЕ СПАВА: Ћелије ИСИС-а напале из заседе аутобус пун људи, 24 цивила убијено и рањено!
РУСИЈА РАСПОРЕДИЛА "ПАНЦИРЕ С1" БЛИЗУ ГРАНИЦЕ: Турски напад све извеснији, Захарова упозорила Анкару на последице! (ФОТО)
РУСКИ АВИОНИ КРЕНУЛИ У НАПАД! У току је најжешће бомбардовање до сада, војска надире са свих страна!
Сада би тај пут, упозоравају званичници, Русија могла да покуша да затвори или да га искористи за преговоре са светским силама у још једном рату, оном у Украјини удаљеној 1.500 километара, пише "Њујорк тајмс".
Дипломате и стручњаци кажу да би затварање коридора, на граничном прелазу Баб ал-Хава са Турском, готово сигурно приморало хиљаде људи да побегну из Сирије. То би само погоршало избегличку кризу у Европи и на Блиском истоку, која се већ сматра најгором од Другог светског рата.
Како ће Русија гласати у Савету безбедности Уједињених Нација?
Савет безбедности УН, где Русија има право вета, гласаће у јулу о томе да ли ће пут за испоруку помоћи остати отворен.
- Рат у Украјини има широке импликације за Сирију, и за цео регион и за свет - рекао је јордански министар спољних послова Ајман Сафади у интервјуу у Вашингтону овог месеца. Сафади је рекао да Јордан пажљиво посматра Русију како се приближава гласање.
- Више од милион сиријских избеглица већ живи у Јордану - рекао је он, а за посредовање у мировном споразуму у 11-годишњем грађанском рату у Сирији "сигурно је потребан споразум између Руса и Американаца".
Користећи право вета у Савету безбедности, Русија је помогла да се затворе још три хуманитарна коридора у Сирији 2020. године, а прошле године је пристала да задржи онај у Баб ал-Хави, тек после интензивних преговора са САД.
Русија је рекла да је затварање тих рута неопходно да би се одржао суверенитет Сирије и заговарала је дистрибуцију помоћи уз одобрење владе председника Башара ал Асада уместо преко Уједињених нација. Грађански рат у Сирији почео је 2011. године и Русија је један од Асадових савезника.
Помоћ је досад углавном ишла у подручја која су под контролом побуњеника. Пут од Баб ал-Хавеа води до сиријске северозападне провинције Идлиб, једног од последњих делова територије под контролом побуњеника и области која је постала уточиште екстремистичке организације повезане са Ал Каидом.
Сједињене Државе председавају Саветом безбедности овог месеца и одржале су низ састанака како би се позабавиле невољом Сиријаца који су остали без крова над главом или им је на неки други начин потребна помоћ да преживе, преносе медији.
Заменик руског амбасадора при УН Дмитриј Пољански рекао је да Москва није одлучила како да гласа. Али у интервјуу у петак, он је рекао да према садашњем систему хуманитарну помоћ угрожена од стране екстремиста у Идлибу.
- Не поричем да је ова помоћ намењена избеглицама, али од ње имају користи и терористичке групе. Екстремисти су напали неке пошиљке помоћи. Искрено, у овој фази немамо много ствари око којих бисмо били оптимистични - рекао је он.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије прочитајте ОВДЕ.