Нема РАТА без Немаца: Држављани ове земље ратују у Сирији на различитим странама, а борбе стигле и до улица Минхена
Воде се жестоке борбе
На страни Курда се боре и неки немачки грађани, а турска војска користи тенкове немачке производње.
Прочитајте још:
На северу Сирије, у региону Африна, воде се жестоке борбе између турске армије и јединица сиријских Курда.
''Операција Маслинова гранчица'' – офанзива турске војске на положаје курдских Јединица народне одбране (YPG) у Сирији – спорна је из више разлога.
С једне стране, она представља акцију једне државе НАТО о којој она није тражила сагласност Алијансе, а коси се и са политиком САД, најважнијег партнера у НАТО, чији су савезници у борби против терористичке Исламске државе (ИД) били управо Курди на северу Сирије.
Тренутно се најжешће борбе воде у региону Африна – где Курди пружају веома жилав отпор. Једно од много спорних питања тиче се и коришћења немачких тенкова у турској офанзиви на Африн.
Реч је о тенковима типа Леопард 2 које производи велика фабрика оружја Краус-Мафај Вегман из Минхена. Опозиција у Немачкој, пре свега странка Левице, због тога жестоко негодује. А због турске политике у Сирији, најпознатија политичарка те странке Сара Вагенкнехт затражила је да се немачки војници повуку из Турске. Њена страначка колегиница Катја Кипинг је изјавила да су „Русија и НАТО издали Курде“. Она тврди да у „нападачком рату директно учествују и немачки војници“ – реч је заправо о пилотима и особљу извиђачких авиона типа Авакс.
На страни сиријских Курда, против Турске се боре и многи припадници војске Сиријских демократских снага (СДФ) која је формирана поткрај 2015. године. Курдски борци из YPG су за време рата против ИС били само део те војске, у којој су и курдско-туркменске јединице „Ката иб Шамс Аш-Шимал“, Армија револуционара сунитских Арапа „Џаиш ат Тувар“, племенске паравојне формације сунитских Арапа „Куват ас Санадид“, бригада сунитских побуњеника „Ар Рака“, бригаде „Ал-Џазира“ и „Ливај 99 Мушат“, као и „Асирско-арамејски војни савет Сиријаца“ (МФС).
Сирија одбацила оптужбе да је напала побуњенике хемијским оружјем
У свим тим јединицама је током рата против ИС било и немачких држављана који су као добровољци отишли на ратиште, попут истомишљеника из Велике Британије или САД. Портпарол СДФ Редур Селил рекао је да је "део страних добровољаца", па тако и Немаца, отишао у Африн, али није навео тачан број, осим да је тај број двоцифрен.
Током протекла два дана су у више немачких градова одржане демонстрације Курда који траже да се турска офанзива прекине. Многи демонстранти су носили заставе PKK – Радничке партије Курдистана – која у Немачкој важи као терористичка организација, а полиција је те заставе запленила.
Непозната лица су у Минхену разбила прозоре и бојом испрскала зидове седишта турског исламског удружења Дитиб, а на сличан начин је нападнута и џамија Дитиба у Лајпцигу.
Дитиб је највећа исламска кровна организација у Немачкој. Због блискости са турском владом, у Немачкој је на мети критика, које су постале најгласније управо сада, јер су последњих дана имами Дитиба одржавали јавне скупове на којима су се молили за успех турске војне офанзиве. Критичари оптужују Дитиб да је продужена рука турског председника Реџепа Тајипа Ердогана у Немачкој.
АЛ БАБ СЕ УСИЈАО ОД БОРБИ: Протурски милитанти и џихадисти ИС у ЖЕСТОКОМ окршају (ФОТО/ВИДЕО)
Реакције САД, ЕУ и посебно званичног Берлина су и даље врло уздржане. Високи политичари углавном позивају и Турску и курдске борце да се уздрже од насиља, а ти позиви не садрже више од уобичајених флоскула о опасностима од ширења сукоба.
"Став" западне политике је можда најбоље описао министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон који је рекао да је ситуација на северу Сирије "врло тешка" и да су Курди битно допринели борби против терориста ИС, „али, с друге стране, легитиман интерес Турске да штити своје границе и своју безбедност“.