Нико не зна где ће Асад УДАРИТИ?! После Источне Готе, сиријска војска креће НА ЈУГ - САМО ЈЕДАН ЦИЉ (МАПА)
Нова офанзива владиних снага
Иако је Исламска држава у Сирији поражена, ратним сукобима у овој земљи и даље се не види крај. Сукоб Асадових снага са побуњеничким снагама одвија се на неколико фронтова широм Сирије, а мир се чини све даљим. Улазак сиријских снага у град Думу и ослобођење Источне Готе, отворило је низ питања. Шта после Источне Готе? Какво је стање у другим побуњеничким енклавама широм Сирије? Која енклава је следећа мета Асадових снага?
Прочитајте и:
Подручје јужно од престонице Дамаска, око града Беит Шама, представља још једно легло побуњеничких снага али и терориста Исламске државе. Битно је нагласити да је ово подручје значајно мање од Источне Готе и да представља велики проблем за сиријску војску баш због близине престонице. Такође, проблем јесу и терористи Исламске државе који држе под контролом град Ал Хајар Ал Асвад. Асадове снаге планирају да преузму контролу и над овом побуњеничком енклавом, али ће се то највероватније десити кроз споразум према којем ће локални борци отићи у Идлиб.
У региону Дамаска (округ Каламун), северо-источно од престонице, налази се још једна побуњеничка енклава – око града Думаир. Реч је о прилично малој енклави у којој делују побуњеничке снаге Џајиш ал Ислам – које су недавно избачене из других подручја истиочно од сиријске престонице. Поред града Думаир, побуњеничке снаге налазе се и у градовима Рахебах, Џајруд, и граду Ал-Насарија као што се може видети на мапи испод.
За Багдад нема дилеме: Хоћемо да УНИШТИМО Исламску државу једном за свагда!
Побуњеници у овом региону контролишу области које су физичке раздвојене али на прилично малој удаљености што представља потенцијалну опасност за сиријску војску јер може доћи до њиховог повезивања. Сиријски извори говоре да су побуњеници у овом делу региона Дамаск пристали да предају своје тешко наоружање и напусте ово подручје након успешне рунде преговора са Сиријском арапском војском (САА) и руским Центром за помирење у Сирији.
Међутим, информације које стижу са терена су прилично опречне. Па је тако Абу Адам ал Каламуни, лидер побуњеничке групе Сиријског ослободикачког фронта, недавно изјавио да гласине о томе да његова група напушта област нису тачне. Такође, Абу Иса Ахрар, лидер Ахрар ал Шам групе, негирао је извештаје о повлачењу из региона. Поред ове две побуњеничке групе у овом региону делују и групе Фајлак ал Рагман и Ђаиш ал Ислам.
ИНВАЗИЈА НА СИРИЈУ: Ово су територије са којих Америка планира да НАПАДНЕ АСАДА (МАПА)
Источни Каламун под побуњеничком контролом је од 2013. и ту делује велики број побуњеничких снага.
Велики проблем за сиријску војску представља и регион Ал Танф (крајњи исток провинције Хомс уз ирачку границу) где делују припадници Слободне сиријске армије (ФСА) подржани од стране војске САД. Велики део ове области представља пустиња. Почетком марта сиријска армија почела је војну операцију у централној Сирији у циљу праћења и задржавања кретања снага подржаних од САД између региона Ал-Танф и источне регије Каламун.
Од побуњеничких области регион Ал Танф представља потенцијално највећу опасност управо из страха да не дође до евентуалног повезивања са побуњеницима области истичног Каламуна.
За Багдад нема дилеме: Хоћемо да УНИШТИМО Исламску државу једном за свагда!
У провинцији Хомс, око града Ал-Растан (трећег највећег града провинције Хомс) налази се још једна побуњеничка енклава. Сиријска војска започела је операције ослобађање овог подручја пре два месеца. Према војним извештајима са тог подручја, побуњеничке снаге у неколико градова овог региона сложиле су се да се помире са владом.
Провинција Идлиб представља (не)решив проблем за Дамаск због интреса различитих фракција које се преплићу у тој области. Поред побуњеничких група које ту делују (Слободна сиријска војска - ФСА, Хајат Тахрир Ал Шам, Сиријска Ал Каида и многе друге) од недавно ту су присутне и турске војне снаге.
Путин и Меркелова телефоном о Сирији: Истакли важност темељне и непристрасне истраге
Треба подсетити да је Идлиб једна од зона за де-ескалацију сукоба договорена између Русије, Турске Ирана, уз сугласност владе у Дамаску, где је потребно раздвојити наоружане групе које су спремне на примирје и преговоре с владом у Дамаску. Међутим, проблем овде представља чињеница да Сиријска Ал Каида и Хајат Тахрир ал Шам нису страна у споразуму о примирју у којем су посредовали Русија, Турска и Иран.
Провинција Дара
Након завршених операција у Источној Готи, Сиријска арапска војска припрема велику офанзиву у Дари и Ал-Кунеитри. С обзиром на недавни пропали покушај примирја између сиријске владе и побуњеничких снага у Дари, који је пропао јер милитанти нису хтели да прихвате споразум о помирењу, Сиријска војска је почела да премешта трупе из источног Дамаска у јужну Сирију.
Из тог разлога можемо закључити да је после Источне Готе, следећа мета Асадових снага управо провинција Дара на југу Сирије. Тензије сада досежу ниво пре 2016. године, када су и влада и милитанти водили наизменично офанзиве у граду Дари.
Ако погледамо побуњеничке енклаве у Сирији, и њихове остатке, провинција Дара највероватније представља следећу фазу сиријске војске у ослобађању земље.