Чувени турски аналитичар упозорава: Анкара барем из 3 разлога мора да преговара са Дамаском
Мора изградити мостове према Дамаску или ће Турска бити у безизлазној ситуацији
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган напустио је став о могућности директних контаката између Анкаре и Дамаска о курдском питању. Турски посматрачи нагласили су неопходност турско-сиријске сарадње, истовремено указујући на контрадикције између свих страна укључених у регионалну кризу.
Прочитајте и:
Турски аналитичар Мехмет Али Гулер: Анкара и Дамаск морају успоставити мостове
Након самита у Сочију између лидера Русије, Ирана и Турске, турски председник Реџеп Тајип Ердоган дао је зелено светло за изградњу "мостова" с Дамаском, изјавио је политички аналитичар Мехмет Али Гулер.
- Изјава Ердогана несумњиво је политичке природе и има за циљ процену могућности успостављања контаката с Дамаском - нагласио је Гулер. "То је логична, иако је закаснела, последица процеса нормализације односа Турске са Русијом и Ираном, који су у пријатељским односима са Сиријом".
Милитанти ФСА РАЗБИЛИ џихадисте ИС у југозападној Сирији: Исиловци потпуно ЗАТЕЧЕНИ и НЕСПРЕМНИ
Новембра 22., три лидера одржали су састанак у руском црноморском летовалишту Сочи. Говорећи новинарима, Ердоган је нагласио потенцијалну турско-сиријску сарадњу: - Шта год да се деси сутра, засновано је на околностима. Није прикладно рећи "да не постоји начин". Врата политике су увек отворена до последњег тренутка. "
Гулер верује да је од стратешке важности уклонити баријере између Анкаре и Дамаска. Према посматрачу, овај корак се не може више одгађати: - Ако владајућа Партија правде и развоја (АКП) намерава да настави сарадњу са Русијом и Ираном, она би требало да пронађе заједничко решење са Дамаском, на један или други начин. Гулер је нагласио да је сиријска криза задала велики ударац Турској, а одговорност за то делимично лежи на АКП.
Откривена још једна масовна гробница са 340 тела припадника народа посебно омраженог код џихадиста
- Да АКП од самог почетка није подржавао оружану опозицију, да је блокирао граничне прелазе на територији Сирије за оружану опозицију, ни Турска ни Сирија не би платиле тако високу цену - нагласио је он. Ако би Анкара могла да постигне договор са Дамаском, не би било потребе да турска војска спроведе операцију у Сирији.
Према турском политичком аналитичару, постоји неколико разлога због којих је изградња мостова између Анкаре и Дамаска неопходна: прво, ако обе земље постигну компромис, присуство турских трупа у Сирији би било легитимно. Друго, турско-сиријски споразум може искључити странку Курдске демократске уније (PYD) из процеса мировног преговарања. Треће, то би ослабило потенцијални савез Израела, монархија Персијског залива и Курда, који САД покушавају да изграде на Блиском истоку.
Више није тајна, ВИДЕО снимак је све показао: Амери са Курдима извукли хиљаде џихадиста из Сирије
Турски новинар Муса Озугурлу ипак другачије мисли: Шансе са побољшање дипломатских односа су мале
Са друге стране, Муса Озугурлу, турски новинар који је дуго радио у Сирији, рекао је да "мало је вероватно да ће након седам година конфронтације, сиријска влада ускоро проћи кроз директне дипломатске односе са Анкаром.
Почев од новембра 2017. године, амерички маринци се спремају за изградњу војног комплекса у западном Анбару у Ираку. Најновија коалиција која је предвођена САД у борби против Исламске државе налази се у овом пустињском углу западног Ирака у близини границе с Сиријом, где неколико стотина америчких маринаца функционише близу ратишта, што је кључни фактор у недавним серијама брзих победа против екстремиста.
Погледајте ВИДЕО снимак направљен после неуспелог напада Исламске државе на град Ал Сукну
Озугурлу не искључује могућност директних контаката између две земље, али то не значи да су Анкара и Дамаск превазишли своје противречности.
- Турска жели да успостави контакте са Сиријом, али њена очекивања од ових контаката односе се на сопствено перципирање безбедности, првенствено поводом курдског питања - рекао је новинар.
Дамаск ипак пристао на мировне преговоре у Женеви, али само под одређеним условима!
- У међувремену, Сирија поставља своје црвене линије као приоритете, а не осетљива питања Турске. У циљу успостављања директног дијалога са Дамаском, Турска не би требало да се меша у унутрашње послове те земље, и да треба поставити сиријске интересе на прво место.
Истовремено, Озугурлу инсистира на томе да Турска потпуно напусти подршку таквим структурама као што је Слободна сиријска армија (ФСА): - Ипак, Турска намерава да настави са пружањем подршке како би се супротставила курдском фактору - ово питање остаје главни камен спотицања у целом процесу. Новинар верује да је ситуација у северној Сирији неопходна за спремност Турске да направи одређене уступке и постигне компромисе, иначе се Анкара може наћи у ћорсокаку. Он је истакао да сви играчи који тренутно ратују на северу Сирије имају различита очекивања:
- САД подржавају процесе везане за стварање курдске аутономне управе овде. Сиријске власти чекају да Курди престану са сарадњом са САД и очекују да се Американци повуку са територије Сирије ... Са друге стране, Русија и Иран једногласно се противе тесној сарадњи између САД и Курда, али не желе да у потпуности искључују друге из процеса преговарања.
заштоРусија терористима дала ДВА ДАНА предаха у Источној Готи, да их сиријски ЛАВОВИ не би скроз ПОКИДАЛИ
Озугурлу је приметио да је Дамаск недавно сигнализирао да постоји могућност осигурања права аутономије за сиријске Курде. Крајем септембра 2017, сиријски министар иностраних послова Валид Муалем рекао је да је Дамаск спреман да расправља о питању самоуправљања сиријских Курда када се заврши борба против терористичке организације ИС.
Ова тема је отворена за преговоре и дискусију, а када завршимо са елиминацијом ИС, можемо сести са нашим курдским синовима и постићи дијалог на формули за будућност - рекао је Муалем. Међутим, ова опција се не уклапа у планове Турске, нагласио је Озугурлу.
Американци пуштају Курде низ воду: Трамп и Ердоган један другом преко потребни
- Очекивања свих страна се разликују - нагласио је турски новинар.
- То значи да ће под било којим околностима у северној Сирији, ако се Турска сложи са једном од страна, онда ће се супротставити другој. Само ће време показати да ли постоји начин да Турска реши ову дилему.
Вести из Сирије, Ирака и Јемена можете погледати ОВДЕ.