СРБИЈА КАО ДЕО РЕШЕЊА, А НЕ ПРОБЛЕМА: Ево зашто је важан тренутак Вучићеве посете Америци
Премијер Александар Вучић борави у посети САД, током које ће учествовати на заседању Генералне скупштине Уједињених нација, говорити на годишњем скупу Фондације “Клинтон” и имати низ билатералних сусрета са државним званичницима и представницима пословног света.
Аналитичари су сагласни да је тренутак посете САД изузетно важан јер ће Ист ривер бити место на којем ће светски званичници разговарати о врло значајним питањима за свет и регион, а на конференцији у Њујорку ће учествовати и челници великих корпорација и компанија, што је прилика да се разговара о новим инвестицијама.
Премијер ће предводити српску делегацију на отварању дебате у Генералној скупштини УН под називом "Циљеви одрживог развоја - глобални напори у циљу трансформације света".
ВУЧИЋ: Осећамо утицаје Истока и Запада, али наш стратешки пут остаје непромењен!
Кључне теме биће рат у Сирији и глобална избегличка криза, па ће говор премијера Србије, која је заједно са ЕУ радила на ублажавању последица мигрантске кризе, бити веома значајан, кажу саговорници листа.
"Сребреничка офанзива..."
Вучић ће говорити и на годишњем скупу Фондације "Клинтон", на панелу о помирењу на Балкану две деценије после Дејтонског споразума, који ће, како је најављено, модерирати оснивач фондације и бивши председник САД, Бил Клинтон.
ВУЧИЋЕВ ПУТ У АМЕРИКУ: Да победи Трамп или Хилари, српски глас мора да се чује!
Са српским премијером на панелу ће учествовати и начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић и преживели из Сребренице Авдија Ибрахимовић.
Годишња конференција Фондације Клинтон
Организатори Бил и Челзи Клинтон, одржава се од 19. до 21. септембра под слоганом "Партнерство за глобални напредак", а окупиће светске званичнике, директоре глобалних корпорација, па и звезде шоу бизниса, међу којима су председник Италије Матео Ренци, председник Аргентине Маурисио Макри, градоначелник Лондона Садик Кан, певач Боно Вокс, глумац Бен Афлек.
Премијер Вучић ће у САД имати и низ билатералних сусрета са америчким званичнима, али и високим званичницима који учествују на заседању ГС УН, а састаће се, између осталог, са шефицом европске дипломатије Федериком Могерини и председником Турске Редзепом Тајипом Ердоганом.
Декан Факултета политичких наука у Београду Драган Симић сматра да је тренутак у којем долази до посете изузетно важан, јер у свету политике треба бити присутан када се разговара о значајним питањима која се тичу и региона и наше земље, а која ће бити отворена на конференцији Клинтонове фондације.
- Увек је боље бити за столом него на менију - каже Симић.
Он не сматра да је учешће на конференцији Фондације Била Клинтона, супруга кандидаткиње на америчким председничким изборима, сврставање на једну страну, истиче да ће Вучић имати контакте "са свим факторима", тако да ће за Србију бити добро, ма ко да победи.
- И управо је зато важно бити на овом месту у овом тренутку. Ту је један прагматичан реалистичан приступ који по правилу даје добре резултате - сматра Симић.
Део решења, а не проблема
Србија је ушла у период у којем, како се то дипломатски каже, више није део проблема, већ решења.
Председница Центра за европску политику Александра Јоксимовић сматра да је учешће на мултилатералним догађајима попут Генералне скупштине УН увек прилика да се договоре и догоде бројни билатерални сусрети са највишим званичницима, те да се разговара о билатералним питањима, али и регионалним проблемима.
ВУЧИЋ О РЕФЕРЕНДУМУ У РС: Распакивање Дејтонског споразума био би проблем за све!
Она подсећа да се скуп "Клинтон фондације" већ дуги низ година одржава истовремено са заседањем Генералне скупштине УН, а бави се кључним, глобалним темама, у различитим секторима, од економије до регионалне стабилности.
Јоксимовић каже и да је уверена да ће српски премијер искористити прилику да на панелу о регионалном помирењу говори о својој забринутости за регионалну стабилност, као и о доприносу Србије помирењу.