ЗБОГ ЗАКОНА О ТРЕПЧИ: Српски министри замрзли учешће у влади у Приштини
Српски министри су због Закона о Трепчи замрзли учешће у Влади Косова.
- Не желећи да ситуацију учинимо гором него што јесте, у овом тренутку ћемо само да формализујемо одлуку коју су други у Приштини донели уместо нас. Замрзавамо наше учешће у раду Владе Косова, међуминистарским комисијама и осталим владиним телима у којима би се наше присуство било само формално, а не и суштинско, без уважавања наших ставова и могућности утицања на доношење одлука", навели су министри.
У саопштењу који су потписали заменик косовског премијера Бранимир Стојановић, министар администрације локалне самоуправе Љубомир Марић и министар за заједнице и повратак Далибор Јевтић пише да они не могу да пристану на то да владајуће албанске странке њиховим (српским) присуством фингирају постојање демократије.
Министри су додали да ће ангажман и рад српских чланова косовске владе бити усмерени искључиво на активности које ће допринети бољем положају српског народа.
- Позивамо и представнике међународне заједнице на ангажовање у циљу решавања новонастале ситуације јер уколико се игноришу ставови политичких представника Срба на Косову, игнорише се и чињеница да на Косову поред Албанаца живе и Срби који се као народ и даље третирају као грађани другог реда - стоји у саопштењу.
Српски чланови косовске владе су навели и да је Влада Косова, у коју су ушли на основу коалиционог споразума Српске листе са, у том тренутку, највећим албанским политичким странкама, одбила да им омогући било какав удео у процесу одлучивања о темама од кључног значаја за положај српског народа.
- Тиме што нам је ускраћено право да учествујемо у проналажењу праведног и разумног решења за судбину комбината Трепча, али и у многим другим важним одлукама, коалициони споразум је брутално погажен, а Српској листи је стављено до знања да не треба да се сматра делом владајуће коалиције - стоји у саопштењу.
Прецизира се да су, упркос свим апелима да српски народ и његови политички представници не смеју бити бити искључени из процеса доношења политичких одлука, нарочито када је реч о питањима од посебног значаја за српски народ, српски представници у влади стављени у позицију у којој не могу ефективно да свом народу осигурају једнака права и сигурност.
Раније данас и српки посланици учинили су исто - замрзли рад у парламенту Косова.