БРАНИО СРПСКЕ ТОПОВЕ С ЈАТАГАНОМ У ЈЕДНОЈ, А КУБУРОМ У ДРУГОЈ РУЦИ: Турци га исекли на комаде, али његово име постало је ВЕЧНОСТ
Велики српски херој
Пре тачно 208 година, на данашњи дан одиграо се Бој на Љубићу, најважнија битка у Другом српском устанку. Чувени јунак Танаско Рајић тог јуна ушао је у легенду и сваки уџбеник српске историје чувајући трешњев топ на устаничком брду Љубићу.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/06/collage_maker-06-jan-2023-02.35-pm.jpg?itok=lMpo3KTI)
"СТИСО ШВАБА, С ЛЕЂА БУГАРИН УДАРИО" Сутрашњи датум један од најбитнијих у српској историји - у питању је Мојковачка битка
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/02/05/nikola-tesla-1.jpg?itok=YekWDaMV)
ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ОД СМРТИ НИКОЛЕ ТЕСЛЕ: У Њујорку најављена конференција о великом српском научнику
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/01/srbija-u-doba-nemanjica-vikipedija.jpg?itok=Q55Co7t-)
Немањићи се међусобно убијали због власти: Само Стефан Дечански водио чак четири "породична" рата (ФОТО)
Док се његова војска, пред најездом Турака разбежала, он топове није хтео да остави. Био је Карађорђев барјактар и пријатељ и један од највећих бораца оба српска устанка против Турака.
Рођен 1754. године у срцу Шумадије у селу Страгари. Као Карађорђев барјактар доказао се у бојевима за Рудник и Јагодину, али Бој на Љубићу код Чачка у Другом српском устанку уписао је име овог хероја у вечност.
- Кад су Турци разбили српске редове, на брду је остао само Танаско чувајући топове. Са јатаганом у једној и кубуром у другој руци са непријатељем се борио до смрти, како би сачувао топове, али није успео и живот је дао за отаџбину на Љубићу. Према причама које се деценијама преносе са колена на колено, Турци су Танаска исекли на комаде, а његову глава пренета је у манастир Вољавчу, где је сахрањена и ту и данас почива - изјавио је Драган Радичевић из села Страгари.
Танаскова јуначка погибија као да је дала снагу тадашњим српским борцима за слободу и на крају у овом боју извојевана је победа. То је подигло углед кнеза Милоша у народу и пробудило наду. У бројним списима стоји да Милош Обреновић никада није заборавио Танаска Рајића нити његов храбри чин.
- О томе сведочи и једна анегдота, испричана деценијама касније када се кнез Милош, већ у позним годинама живота, спремао за пут за Чачак. официр из пратње га је питао да ли жели у колима да лежи или седи, имајући у виду да је кнез већ био јако болестан, а Милош му је на то одговорио: "Нећу ни лежати ни седети, него ћу стајати, јер сад пролазимо поред Љубића" - наводи се у историјским списима.