Др Лазу су сахранили уз ПЕСМУ "МАРШ НА ДРИНУ", а да ли знате КАКО и ГДЕ је она настала?! (ВИДЕО)
Корачница "Марш на Дрину" настала је на почетку Првог светског рата, кад је српским војницима требало ојачати моралну снагу за одбрану домовине.
У ратовима које је наш народ водио за ослобођење и уједињење од 1912. до 1918. настале су многе песме, кола, маршеви који одишу победничким духом и описују како су се српски сељаци у вртлогу рата бранили од силне Аустроугарске војске.
Док је ћерка Нина храбро рецитовала песму свом тати, Нишом је одзвањао "Марш на Дрину" (ФОТО)
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: За викенд полицијски час од 18 часова, има заражених у Забели
И ИСТОЧНО САРАЈЕВО ИСПУНИЛО ПОСЛЕДЊУ ЖЕЉУ ДР ЛАЗИЋА: Марш на Дрину се орио улицама (ВИДЕО)
И традиционална корачница "Марш на Дрину", композитора и војног капелника, Станислава Биничког, настала је 1914. на самом бојишту на Церу.
Несумњиво је да је овај српски марш на различите начине инспирисао многе уметнике који су ову песму извели у свом стилу и то на страном језику.
Текст за ову корачницу написан је тек 1964, а написао га је познати српски дипломата, новинар и книжевник Милоје Поповић Каваја. У част 50 година од Церске битке, у то време деветнаестогодишњи Каваја, написао је речи за ову корачницу која је своју популарност и славу стекла не само у Србији вец и широм света.
Сигурно је да је Бинички препознатљиву композицију посветио првој победи српске војске, која је на Церу до ногу потукла неупоредиво надмоћнију Аустроугарску војску, али поједини извори говоре и да је композитор био дирнут не само храброшћу српског пука, већ и јуначком погибијом неустрашивог и омиљеног пуковника Стојановића.
Ова композиција је врло брзо постала популарна, посебно на Солунском фронту, као и у време турнеје српске војне музике по Француској, па су је интерпретирали и оркестри савезничких армија.
"Марш на Дрину" је досегао толику популарност да ни сада није реткост да се ова нумера изводи као свечана песма на слављима широм Србије, посебно у руралнијим срединама, где се више негује традиција и сећање на војничку, ратну и јуначку прошлост наше земље.
Ова песма је симбол уједињења Срба, симбол снаге и истрајаност у борби за слободу, симбол јуначког духа, а пре свега мира.
Посебну пажњу и специфичну изведбу песма је имала баш када је славна Дринска дивизија марширала кроз тек ослобођени Ниш, 12. октобра 1918. године. Такође, овај традиционални српски марш је пуштен и кад је Иви Андрићу 1961. уручена Нобелова награда за књижевност у Стокхолму.
Деведесетих година, кад је бирана химна Србије, предложена је ова композиција. Иако су је грађани изгласали на референдуму као потенцијалну химну, то никад није постала.