Српски краљ никад није хтео да иде у Чачак, а због ЈЕДНОГ ЧОВЕКА је на то пристао: Знате ли са ким је шетао крај Мораве?
Краљ Александар И Карађорђевић владао је у тешком периоду - као престолонаследник је провео народ кроз Албанску голготу, тешку обнову земље и уједињење Срба, Хрвата и Словенаца у заједничку државу.
Током својих покушаја да новостворену земљу учрвсти као озбиљну силу обишао је добар део Европе и трагично настрадао у Марсељу 1934. године, али један град у Србији заобилазио је у широком луку.
Чачани воле да препричавају урбану легенду по којој њих ниједна власт нарочито "не мирише", а да слична осећања и они гаје према свим моћницима.
Када се покрене та тема, осим неких скоријих политичких догађаја, већина помене и анегдоту везану за краља Александра И Карађорђевића. Прича каже да историја неслагања Чачака и оних на власти у држави своје корене вуче још из 19. века.
Овај град је свој највећи процват доживео након што је Србија стекла независност када је Чачак постао велики центар за промет пољопривредних производа у Западној Србији. Зато можда и не чуди што су Чачани важили за верне присталице династије Обреновић. Након Мајског преврата 1903. године Карађорђевићи им то нису заборавили.
Др Лазу су сахранили уз ПЕСМУ "МАРШ НА ДРИНУ", а да ли знате КАКО и ГДЕ је она настала?! (ВИДЕО)
"НОСИО СЕ СА БРИТАНСКИМ ПУКОМ, А НИЈЕ МОГАО ДА ИЗАЂЕ НА КРАЈ СА СРПКИЊОМ" Овако је Флора Сендс говорила о Милунки Савић
ГОЛЕ БАБЕ СПАСИЛЕ КНЕЖЕВУ ПОРОДИЦУ: Турци ШИРИЛИ КУГУ уздуж и попреко, а овако је Милош Велики штитио СРПСКИ НАРОД
Краљ Александар И Карађорђевић "Ујединитељ" је од Првог светског рата па све до своје смрти 1934. Чачак посећивао ретко и то само због једног човека.
Наиме, Степа Степановић, јунак пређашњих ратова и велики српски војвода, своје пензионерске дане је проводио баш у овом граду – родном месту своје супруге.
У Београд је одлазио кад је морао, на позив врховног команданта и његових ратних сабораца. Време је проводио у башти. Неговао је воће и цвеће. Краљ Александар неколико пута је, углавном изненада и ненајављено, долазио у посету старом војводи.
Иако су ти доласци били пропраћени великим интересовањем јавности, где би грађанство долазило до Степине куће и чекало да им се краљ обрати, посете су углавном остајале на нивоу приватних разговора ове двојице.
Са друге стране, војвода Степа је желео да последње дане проведе повучено и у миру. Никоме није одлазио у посету и, осим понекада краља, ретко кога је примао. Волео је да шета поред Западне Мораве по лепом времену. Управо једног таквог дана, 27. априла 1929. године Степа Степановић је преминуо.
Сахрана је одржана 29. априла 1929. године, а њој је присуствовао и краљ Александар И Карађорђевић. То је уједно био највећи јавни скуп у Чачку између два светска рата, како по броју учесника, тако и по друштвеном угледу и значају присутних на сахрани.
"НАПРЕД, ДРУГОВИ!" Повик који је означио пробој најмонструознијег логора на тлу Европе, само 106 је преживело (ВИДЕО)
Овај српски владар је имао најтужнији крај: Владао само 20 дана и умро у НАЈГОРИМ МУКАМА (ВИДЕО)
ЗАБОРАВЉЕНИ ХЕРОЈИ! Дали су своје животе да НАЈЈАЧЕ ОРУЖЈЕ Краљевине Југославије не падне у руке ОКУПАТОРУ
Овако су медицинске сестре, странкиње, сведочиле о ХРАБРОСТИ СРПСКОГ НАРОДА у Великом рату
ПРОФЕСОР КОЈИ ЈЕ СПАСАО СРПСКУ ИСТОРИЈУ: Био је наш "Индијана Џоунс", својим телом је штитио кости цара Душана (ВИДЕО)