ЗБОГ ЊЕГА ЈЕ ЧИТАВА ЗЕМЉА ПОТОНУЛА У АНАРХИЈУ И ХАОС: Еквадор је био миран кутак, а онда је ОН ПОБЕГАО ИЗ ЗАТВОРА (ФОТО/ВИДЕО)
Хтели су да га преместе у штрожи затвор.
У некад мирној јужноамеричкој земљи завладао је хаос након што је озлоглашени вођа банде нестао из затвора.
Насиље је еруптирало широм Еквадора, а председник је прогласио ванредно стање. Забележене су експлозије, пљачке, пуцњаве, као и побуне у више затвора у Еквадору. У највећем граду, Гвајакилу, наоружани нападачи упали су у ТВ студио током живог преноса у уторак.
Хаос у некад мирној земљи
Пре само неколико година, Еквадор је био кутак релативног мира, стиснут између два највећа светска произвођача кокаина, Колумбије и Перуа, који су недавно искусили сопствене насилне унутрашње сукобе између безбедносних снага и номинално левичарских побуњеника повезаних са уносним трговина дрогом.
Суочен са порастом насиља, млади председник Еквадора Данијел Нобоа прогласио је ванредно стање на 60 дана, уводећи полицијски час и дајући војсци овлашћење да патролира улицама и преузме контролу над затворима. Такође је распоредио хиљаде полицајаца и војника да трагају за несталим вођом банде Адолфом Масијасом, познатим и као Фито.
Нобоа је у декрету навео да је у току унутрашњи оружани сукоб, означио је 20 банди које се баве трговином дрогом за терористичке организације и војсци дао одрешене руке да "неутралишу криминалне фракције у оквиру међународног хуманитарног закона".
До уторка је у нередима у Гвајакилу погинуло најмање осморо људи, рекао је градоначелник Акилес Алварез на конференцији за штампу. Школе, продавнице и државне канцеларије су затворене, а улице у Гвајакилу и престоници Кито биле су закрчене саобраћајем како су људи покушавали да се врате кући са својих радних места.
Власти су рекле да је други главни вођа банде побегао из затвора у Еквадору, заједно са другим затвореницима.
Упад у ТВ станицу
Током преноса уживо телевизије ТЦ у Гвајакилу, група наоружаних, маскираних нападача упало је у студио. Присилили су особље да легне на тло, ударали их и шутирали. Водитеља и друге раднике приморали су да на видео снимку затраже од председника да не интервенише.
Читава земља је пратила терор уживо.
Чуло се како један од нападача каже да је желео да пошаље поруку о последицама "петљања са мафијом". Али, полиција је упала пре него што се повезао са микрофоном, пише "Њујорк тајмс".
Полиција је касније рекла да је ухапсила 13 људи, запленила оружје и експлозиве и да су сви таоци на безбедном.
Ко је Адолфо Масијас?
Један је од најопаснијих криминалаца Еквадора. Познат и као Фито, 44-годишњи Масијас је вођа Лос Чонерос, затворске банде која се бави трговином дрогом и изнудама. Након убиства Хорхеа Луиса Замбране Гонзалеса "Раскиње" у децембру 2020, Фито је преузео вођство над Лос Чонеросом, бандом именованом по свом упоришту у граду Чоне.
У затвору је био од 2011.
Пошто су многи чланови ове банде у ћелијама, он има утицај над затворским установима у земљи који је влада доследно занемаривала, пише "Тајм". Попут других вођа банди у Еквадору, Масијас је водио своје криминално царство иза решетака. Неки безбедносни стручњаци верују да банде контролишу чак четвртину затвора у земљи.
Како наводи "Тајм", Фито се такође повезује са недавним политичким убиством. Уочи председничких избора у земљи прошле године, убијен је кандидат Фернандо Виљависенсио, који је говорио против моћних нарко картела Еквадора. Неколико дана пре своје смрти Виљависенсио је рекао да су он и његов тим примили претње од Фита и Лос Чонероса.
Нестао из ћелије
У недељу је, током истраге о кријумчарењу, откривено да је Масијас нестао из своје ћелије у крцатом затвору у Гвајакилу, где је служио 34-годишњу казну због трговине дрогом, организованог криминала и убистава.
Влада је недавно наредила да се Масијас и други затвореници високог профила пребаце у установу са максималним обезбеђењем. Стручњаци кажу да га је можда то навело на бекство и довело до побуна у затвору. Фито је требало да буде у затвору Ла Регионал у великом затворском комплексу Гвајас, који садржи пет казнених установа са преко 12.000 осуђеника.
Ту је провео већи део од протеклих 12 година.
У августу прошле године је накратко пребачен у Ла Рока, мањи затвор у истом комплексу који се сматра безбеднијим због мањег броја осуђеника. Хиљаде војника су га пребацивале, наводи BBC. Али, Фитов адвокат се жалио на одлуку о трансферу и Фито је враћен у Ла Регионал након свега месец дана. Како пише “Њујорк тајмс”, он је то прославио објављујући музички спот.
Сатима нису приметили да га нема
Вест о његовом нестанку први пут се појавила кад је генерал Сезар Запата рекао новинарима током конференције у недељу да су оружане снаге приметиле да је нестао неименовани затвореник из комплекса.
Портпарол владе Роберто Изуријета рекао је да је Фито вероватно побегао свега неколико сати пре него што су затворске власти приметиле његов нестанак током викенда, након што је упозорен да ће га пребацити у безбеднију установу Ла Рока. Изуријета је рекао да је Фитов бег резултат "потпуно пропалог" затворског система.
Фито је и раније бежао из затворског комплекса. Тако је 2013, заједно са још 17 затвореника побегао из затвора Ла Рока, па чамцима преко реке Дауле поред комплекса. Бегунац је ухваћен четири месеци касније, у мају, заједно са својим братом, чланом Лос Чонероса, у кући њихове мајке у граду Манта.
Од тада је Фито био у затвору.
Колико су моћне банде Еквадора?
Рат банди почео је да загађује земљу са 18 милиона људи тек последњих година. Током протеклих пола деценије страни трговци дрогом удружили су снаге са бандама попут Лос Чонероса да изграде моћну индустрију трговине дрогом широм земље, инфилтрирајући се у владу, изнуђујући новац од компанија и убијајући све који им сметају.
Попут других банди, сматра се да се криминална активност Лос Чонероса протеже ван затворских зидова, а наводно функционише и као оперативна рука мексичког картела Синалоа. Како наводи “Њујорк тајмс”, верује се да је Лос Чонерос била једна од првих еквадорских банди која је сковала везе са мексичким нарко картелима.
Нобоа, који је преузео председничку канцеларију у новембру, обећао је да ће се обрачунати са бандама и повратити безбедност у земљи.
- Прошло је време кад су осуђеници за трговину дрогом, плаћене убице и организовани криминал диктирали влади шта да ради – рекао је он у уторак.
Извор: Србија Данас/Kurir.rs/Блиц/Агенције