АМЕРИ СУ ТАМАН МИСЛИЛИ ДА ЗНАЈУ СВЕ О СУПЕР ТОРПЕДУ, КАД ОНО... Посејдон је тек овом тајном доказао да је РУСКО ОРУЖЈЕ СУДЊЕГ ДАНА (ВИДЕО)
Амерички часопис The Натионал Интерест објавио је материјал, у коме је саопштено да је руски дубоководни дрон-торпедо "Посејдон“ развијен још 1989.године.
Оваква констатација је изведена на основу пројекта ГРАУ 2М39, који је наводно додељен овом пројекту. Аутор публикације Чарли Гао је у свом раду користио архиве државних набавки у различитим стадијумима развоја овог пројекта.
- Највеће откриће до кога смо дошли јесте да је нуклеарни реактор за пројекат "Статус-6" развијен још 1992.године, дакле у периоду када је на власти био Борис Јељцин - напомиње се у материјалу који преноси руски интернет портаг РГ.
Русија упозорава Америку: Одговорићемо реципрочно у случају распоређивања ракета у Европи
- У то време пројекат је носио име „Скиф“, а његова прва прототипска хидродинамичка тестирања почела су почетком прве деценије 21.века - уверен је Чарли Гао.
Тестирања у пуном капацитету су извршена 2008.године када је као носећа платформа послужила опитна дизел-електрична подморница С-90 „Саров“. Ограничен сет фотографија са овог испитивања се појавио на интернету почетком ове деценије, међутим у том тренутку нико није имао представу шта то руска морнарица тестира.
Аутор даље напомиње да се убрзано гради атомска подморница К-329 "Белгород", за коју се претпоставља да ће носити „Посејдоне“, као и атомска подморница пете генерације „Хабаровск“ која ће имати исту намену. Незванично се напомиње да ће још две подморнице класе „Антеј“ (К-132 „Иркутск“ и К-442 „Чељабинск) бити подигнуте на стандард „Антеј-АМ“ који ће према за сад непотврђеним информацијама, омогућити употребу „Посејдона“.
На основу ових показатеља аутор сматра да ће убрзо у оперативну експлоатацију ући све неопходна инфраструктура (мисли се на носеће платформе) за складиштење и употребу дрон-торпеда „Посејдон“.
Ради се о беспилотном нуклеарном торпеду интерконтиненталног домета, који може у ходу да мења путању свог кретања. Према западним обавештајним изворима, ови подводни апарати ће бити опремљени термонуклеарним оружјем.
Наиме, простор за корисни терет (бојеву главу) ће имати дужину од 6,5 метара. Према наводима америчке интелигенције овако велики простор је запремински довољан да се у њега може сместити бојева глава снаге 100-150 мегатона ТНТ-а.
Недавно су руски извори изнели податак да ће статегијски нуклеарни подводни дрон-торпедо носити бојеву главу снаге 2 мт. Поред nuklearnne бојеве главе, он ће моћи да носи и конвенционалну бојеву главу, што је ипак мало вероватно,с обзиром на цену једног оваквог „колоса“ која свакако није мала за операције на тактичком плану.