Америчке државе се спремају за улични рат након избора! Опсадно стање, национална гарда на улицама, постављају ограде – хитне мере у току! (ВИДЕО)
Америчке државе су забринуте због могућих немира након избора, предузимају хитне мере предострожности.
Док изборни дан у САД увелико траје, а грађани бирају између Доналда Трампа и Камале Харис, у земљи расте напетсот због могућности избијања немира након избора.
Тако се може видети, како преноси Ројтерс, да се подиже безбедносна ограда која сада окружује административну зграду у Лас Вегасу где се пребројавају гласови за државу Неваду.
Шериф из Аризоне држи своје одељење у стању приправности како би се место заштитило од потенцијалног насиља.У целу акцију су укључени дронови и снајперисти.
Национална гарда је већ активирана у појединим државама, али ће тек бити активирана у 19 савезних држава како би помогла у одржавању мира.
Док напетост расте, Америка гласа за републиканца Доналда Трампа и кандидаткињу демократа Камалу Харис. Забринутост због потенцијалног политичког насиља навела је званичнике да предузму низ мера за јачање безбедности током дана и дан после избора.
Многи од највидљивијих потеза покретања безбедносних мера могу се приметити у државама познатијим као "бојно поље" које ће одлучити исход председничких избора. У питању су државе попут Неваде, где су протести Трампових присталица избили после избора 2020. године.
Ове године, безбедносна ограда окружује поприште једног од тих протеста, а то је центар за прикупљање гласова у Лас Вегасу.
Званичник одбране је саопштио у понедељак да су Алабама, Аризона, Делавер, Ајова, Илиноис, Северна Каролина, Нови Мексико, Орегон, Висконсин и држава Вашингтон већ распоредиле снаге Националне гарде на улице, док Вашингтон ДЦ, Колорадо, Флорида, Хаваји, Невада, Орегон, Пенсилванија, Тенеси, Тексас и Западна Вирџинија држе трупе у приправности.
У Аризони је слична метална ограда постављена у центру за пребројавање гласова округа Марикопа у центру Феникса где су избили сукоби после избора 2020. године.
Окружни шериф Рас Скинер рекао је да ће његово одељење бити у "високој приправности" због евентуалних претњи и ескалације насиља и потом је дао инструкције особљу да буде на располагању уколико до сукоба дође.
- Имаћемо много ресурса, много особља, много опреме - додао је он, напомињући да ће користити дронове како би надгледали активности око бирачких места, а снајперисти и друга појачања ће бити у приправности и биће распоређени уколико дође до насиља.
Он је додао да "поларизација" постаје интензивнија у данима након избора, тако да ће органи за спровођење закона остати на опрезу и "да ће постојати нулта толеранција на било шта што је у вези са криминалним активностима".
Забринути због протеста или евентуалног избијања насиља, неколико школа и цркава у Аризони које су у прошлости служиле као гласачка места, ове године неће вршити ту функцију, рекао је локални електор Ројтерсу.
Црква Исуса Христа светаца последњих дана (Мормони), која има више од 400.000 чланова у Аризони, понудила је неколико својих објеката како би попунила празнину у вези са недостатком бирачких места.
Десетак лидера ове верске заједнице из целе државе и из различитих политичких опција и етничких група, формирали су комитет који ће се усредсредити на заустављање политичког насиља, каже чланица Џејн Андерсен, чланица цркве и специјалиста за заштиту демократије у држави Аризона, која стоји испред организације Жене мормони за владавину морала.
Група каже да је спремна да се укључи у активности широке мреже људи, укључујући верске вође, који могу да помогну у ширењу чињеничних информација како би се супротставили немирима до којих доводи ширење дезинформација.
У држави Мичиген, током сукоба 2020. године, Трампове присталице упале су у конгресну салу, у центру Детроита и почеле да ударају по прозорима док је бројање гласачких листића прелазило у други дан.
Жути паравани за бицикле ове године су поређани са обе стране булевара на којем се налази објекат где се обавља гласање и пребројавање гласања у Детроиту.
Посетиоци морају да прођу кроз детекторе за метал, док око 15 полицајаца патролира салом где се одржава гласање.
Данијел Бакстер, један од службеника на гласачком месту, рекао је да је полиција такође на крову и да окружује зграду. Бакстер је додао да је осам дана претходне обраде ранијих гласачких листића прошло мирно.
Питер Сими, професор социологије на Универзитету Чепмен у Калифорнији, који је истраживао претње јавним званичницима, рекао је да би - најгори сценарио био да Трамп изгуби и не призна пораз -
Уместо што би се поновио сценарио напада Трампових присталица на амерички Капитол те 2021. године, он је рекао да би сукоб могао да постане - распршен, у виду дифузних догађаја на више локација - којим би органима за спровођење закона било теже да се позабаве.
Мере предострожности се протежу и ван држава "бојних поља". Власти државе Орегон и Вашингтон саопштиле су да су активирале Националну гарду. Неки излози продавница у Вашингтону,Вашингтон ДЦ и другде прекривени су шперплочама.
Србија Данас/Реутерс