АМЕРИКА ЖЕЛИ ЗАПАДНИ БАЛКАН: Огласио се Габријел Ескобар - Цео регион би био у ЕУ до 2030. године
Остаћемо веома ангажовани на Западном Балкану.
За владу Сједињених Америчких Држава, Западни Балкан и даље остаје подручје огромних могућности. Желимо да Србија буде чвршће усидрена у заједници пријатеља коју САД имају у Европи. Ово је поручио Габријел Ескобар, заменик помоћника америчког државног секретара и специјални представник за Западни Балкан, у видео интервјуу који је водио Зоран Кораћ, оснивач и директор Института за политику и економију југоисточне Европе (ИПЕСЕ).
Ескобар каже да су у САД после договора у Охриду били оптимистични, али да су затим непланирано уследиле политичке кризе око Косова, које морају хитно да деескалирају.
"ТРАМП ЈЕ БОРАЦ!" СМАТРАЈУ ГА ХЕРОЈЕМ НАЦИЈЕ! Огромна подршка бившем америчком председнику широм САД
"ПРЕСТАНИТЕ ДА СЕ МЕШАТЕ У УНУТРАШЊЕ СТВАРИ КУБЕ" Кина послала упозорење Американцима
"ЗАПАДНИ БАЛКАН МОРА ДА ПОСТАНЕ ДЕО ЕУ" Ђорђа Мелони упутила јасну критику Европској унији - "Те државе су приоритет"
- Остаћемо веома ангажовани на Западном Балкану. За владу Сједињених Америчких Држава, Западни Балкан и даље остаје подручје огромних могућности. Дефинишућа карактеристика Западног Балкана тренутно је заиста снажан економски раст и снажан економски потенцијал. Регион има потенцијал да буде лидер у ИТ, транспорту, енергетици, инфраструктури, па чак и туризму. Регион има одличне универзитете, има талентовану радну снагу и то релативно младу радну снагу. Тако да ћемо наставити да улажемо у то и надамо се да ће то улагање у будућност региона помоћи да се превазиђу неки од политичких проблема - рекао је Ескобар.
Навео је да млади људи имају велики ентузијазам, а да је овај регион тржиште од око 20 милиона људи, са економијом од око 120 милијарди евра и просечном стопом раста од 7% или више.
- То је скоро 5% више него у неким већим земљама Европске уније. Дакле, Западни Балкан, када буде потпуно интегрисан у Европу, биће покретач економског просперитета, покретач раста броја радних места и још увек сам веома ентузијастичан због тога. Сада је изазов у томе да ли лидери региона такође виде ту могућност или ће остати укорењени у свом тренутном размишљању о етничком ривалству и политичкој кризи на трајној основи - навео је специјални изасланик САД. Говорећи о Отвореном Балкану, Ескобар је нагласио да најважнији део сваког плана економске интеграције мора бити усклађивање са Европском унијом.
- Европска унија, то јест, трговина са Европском унијом чини око 70% укупне трговине региона. Дакле, другим речима, фокусирање на европско тржиште је апсолутно кључно. Европска унија је већ поставила неке смернице и метрику кроз Берлински процес. Дакле, Берлински процес мора бити у фокусу, али у међувремену све економске ставке које зближавају регион и приближавају га Европи подржавамо док год не нарушавају посвећеност земаља Европској унији, и док год су отворени за све. На неки начин, може се рећи да ако две или три или четири земље одлуче да желе унапред да ураде свој домаћи задатак, онда је то у реду све док је тај домаћи задатак унутар захтева Берлинског процеса. Значи, не подржавамо једно или друго, или једно више од другог, већ подржавамо све што зближава регион - рекао је специјални изасланик.
Он нема дилеме да је Србији место у Европској унији и да је читав регион на добром путу да се то ускоро и деси.
- Када би Сједињене Америчке Државе имале већу улогу у доношењу одлука, до 2030. цео регион би био унутар Европске уније. Али у међувремену, до 2030. очекујемо да ће улагања у привреду почети да стварају праве могућности. Претпостављам да ће до 2030. године све земље региона бити на добром путу да испуне све услове за пуноправно чланство у Европској унији, да ће прећи дуг пут да смање корупцију, да отворе могућности да млади људи имају дугорочну економску будућност у региону. Тако да видим веома, веома позитивну будућност за Србију и за регион у целини - оценио је Ескобар. Истакао је да ће САД бити снажан заговорник чланства Србије у ЕУ и додао да, САД и Србија гаје чврсте односе више од 140 година. Све то време је, каже, био веома позитиван однос са изузетком година Милошевићеве власти. Са америчке стране су врата за поновно успостављање тог односа отворена.
- Настављамо да имамо јака стратешка партнерства са Црном Гором, Северном Македонијом и Албанијом. И желимо исти однос са Косовом и Босном и Херцеговином. Дакле, желимо да Србија буде чвршће усидрена у заједници пријатеља коју САД имају у Европи - навео је Ескобар.
Када је реч о односу са Приштином, он је рекао да су после договора у Охриду у САД били оптимистични, али да је уместо просперитета, наступила политичка криза која мора хитно да се превазиђе.
- Шта смо имали у Охриду: постигли смо договор. Правно обавезујући споразум који је отворио врата мирном, конструктивном и предвидљивом односу Србије и Косова по европским правилима. Када смо отишли из Охрида, отишли смо оптимистични. У два месеца од када смо постигли тај договор имали смо много политичких криза и рекао бих да су све биле предвидљиве и да их је било могуће избећи. Дакле, морамо да пронађемо начин да деескалирамо процесе одмах, да деескалирамо ситуацију и да се одмах вратимо фокусу на спровођење Охридског споразума. За Србију то значи да прекине блокирања европских и међународних интеграција Косова. За Косово то значи отпочињање процеса имплементације Заједнице српских општина. Морамо одмах да радимо на обе ствари - упозорио је Ескобар.
Навео је да САД у обе стране види партнере.
- Господин Курти јесте наш партнер. Он је понекад тежак партнер, али је партнер. Косово је наш партнер. Србија је наш партнер. Дакле, у будућности желимо да искористимо добре односе које имамо са Косовом и побољшање односа које имамо са Србијом да пронађемо начин, да пронађемо обострано прихватљив и обострано користан пут како би и једни и други могли да буду део Европске уније заједно. И не само то, већ да и једни и други помогну да се отворе врата интеграције за остатак региона. Дакле, желимо да искористимо наше добре односе да помогнемо посредовању у будућности.
На питање о последњем састанку у Белој кући, Ескобар је одговорио: "Позван сам да Белој кући дам брифинг о резултатима путовања у Београд и Приштину. На основу напретка или недостатка истог, мораћемо да одлучимо о нашем правцу деловања", закључио је специјални изасланик САД у разговору за Институту за политику и економију Југоисточне Европе (ИПЕСЕ).