Апокалиптичне сцене: Циклонски ветрови у потпуности сравнили острво, уништене болнице, школе и куће - број жртава драстичан, нема струје, воде ни мреже
Број мртвих у последицама циклона Чидо, који је погодио француску територију Мајот у Индијском океану, могао би да достигне неколико стотина, упозорио је локални званичник.
Циклонски ветрови, који су достизали брзину од 225 км/х, потпуно су сравнили читаве заједнице са земљом, пише Би-Би-Си.
Према последњим подацима, званични број мртвих је 11, али је префект острва Франсоа-Гзавије Биевил рекао локалним медијима да "стотине особа мора да је страдало". Додао је да је могуће да је страдало и "неколико хиљада људи". Француско Министарство унутрашњих послова саопштило је да ће "бити тешко дати тачан број жртава", посебно у овој фази.
- Биће компликовано јер је Мајот муслиманска земља у којој се мртви сахрањују у року од 24 сата - рекао је раније званичник француског министарства унутрашњих послова.
Острво је дом за 320.000 становника, укључујући више од 100.000 миграната без докумената, додало је министарство. Смештен на скоро 8.000 километара од Париза и четири дана морем, Мајот је знатно сиромашнији од остатка Француске и деценијама се бори са насиљем банди и друштвеним немирима. Око 77 одсто људи на Мајоту живи испод француске границе сиромаштва.
Француски председник Емануел Макрон рекао је да ће Француска "бити уз народ Мајота" и да је послала 250 спасилаца на острво. Министар унутрашњих послова Бруно Ретаилу рекао је да су "све импровизоване куће потпуно уништене" и изразио страх од "тешких губитака".
Амбдилвахеду Сумаила, градоначелник Мамудзуа, главног града Мајота, рекао је да су погођене болнице, школе и куће и да је све уништено. Локални становник Ибрахим рекао је АФП-у о "апокалиптичним сценама" док се пробијао кроз главно острво, приморан да уклони препреке са блокираних путева.
Хиљаде је остало без крова над главом
Локални медији су у суботу известили о 11 мртвих и 246 повређених, према болничким подацима, док је АФП известио о више жртава, најмање 14, позивајући се на безбедносне изворе. Мајот, који се налази северозападно од Мадагаскара, је архипелаг који се састоји од главног острва Гранд-Тер и неколико мањих острва. Већина од око 300.000 становника живи у импровизованим становима са лименим крововима, а десетине хиљада људи остало је без својих домова.
Тренутно су без струје, воде и интернета. Влада у Паризу послала је војни транспортни авион са залихама и хитним радницима. Аеродром Памандзи претрпео је "велика оштећења, посебно на контролном торњу", објавио је вршилац дужности министра саобраћаја Франсоа Дурореј на платформи Икс.
- Ваздушни саобраћај ће у почетку обављати војни авиони, док су бродови на путу да обезбеде снабдевање - додао је он.
Катастрофално уништење
И пре него што је циклон јуче ујутру достигао пуну снагу, пријављено је почупано дрвеће, срушени кровови и оборени далеководи. Шеф ватрогасног синдиката Мајота Абдул Карим Ахмед Алауи рекао је каналу БФМ у суботу ујутро да су "чак и хитне службе затворене".
- Нема услуге мобилне телефоније и не можемо да дођемо до људи на острву. Чак ни зграде изграђене по стандардима земљотреса нису издржале - рекао је он.
Командни центар хитне помоћи је евакуисан и тренутно ради са ограниченим капацитетом. Министар унутрашњих послова Retailleau је најавио на Иксу: "Нудим пуну подршку грађанима Мајота. Државне и локалне службе за ванредне ситуације су у потпуности мобилисане. 110 ватрогасаца и цивилне заштите је већ послато на терен, а додатних 140 ће стићи сутра".
Француски премијер Франсоа Бајру, који је преузео дужност у петак, рекао је да је циклон "изузетне снаге" и да се ситуација ажурира "сат по сат". У Паризу је сазвао хитан састанак са министрима.
Стотине спасилаца стижу у помоћ
Власти Реуниона, још једне француске територије у Индијском океану, око 1.400 километара преко пута Мадагаскара, саопштиле су да су медицинско особље и опрема на путу ваздушним и морским путем. Први санитетски авион слетео је на Мајот данас око 15.30 по локалном времену, довезавши три тоне санитетског материјала, крв за трансфузију и превозећи 17 медицинског особља. Очекује се долазак још два војна авиона.
Ратни патролни чамац је такође отишао са Реуниона са особљем и опремом, укључујући опрему за снабдевача електричном енергијом ЕДФ.
Префект Реуниона Патрис Латрон рекао је да власти намеравају да успоставе ваздушни и поморски мост до Мајота. У наредним данима планирано је слање још око 800 спасилаца, док је више од 80 тона залиха већ испоручено или је на путу бродом. Приоритети укључују обнављање електричне енергије и обезбеђивање приступа пијаћој води, рекао је он.
Најгора олуја од 1934. године
Мајот је првобитно стављен под љубичасту узбуну, највиши ниво, који је укључивао "строго затварање за целокупно становништво, укључујући хитне службе". У међувремену, упозорење је смањено на црвено како би се омогућило хитним службама да напусте своје базе.
Retailleau је навео да острво није доживело тако јаку олују од 1934. године. Након што је погодио Мајот, циклон се појачао преко ноћи док је прешао Мозамбички канал.
Приобални град Пемба у Мозамбику био је изложен јаким кишама и ветровима до 185 км/х. Видео снимци на друштвеним мрежама приказују поплављене делове града, почупано дрвеће и оштећене куће. Циклон се сада креће ка унутрашњости, а јаке кише пријављене су у суседној провинцији Нампула. Очекује се слабљење ветрова, али и обилне кише и поплаве у јужном Малавију, а касније и у Зимбабвеу.
Портпарол УНИЦЕФ-а потврдио је да је погођена провинција Кабо Делгадо, најсевернија провинција Мозамбика, у којој живи око 2 милиона људи, и да су многи домови, школе и здравствене установе делимично или потпуно уништене.
Циклони постају деструктивнији због климатских промена
Сезона циклона у овом региону траје од децембра до марта, а делови југоисточног Индијског океана и јужне Африке су последњих година погођени бројним снажним циклонима. Циклон Идаи је 2019. убио више од 1.300 људи у Мозамбику, Малавију и Зимбабвеу. Циклон Фреди однео је више од 1.000 живота у неколико земаља прошле године.
Циклони носе ризик од поплава и клизишта, али и стајаће воде која касније може изазвати смртоносне епидемије колере, денга и маларије. Студије показују да циклони постају деструктивнији због климатске кризе.
Србија Данас/Index.hr