ПУФ И ОДЕ БЕЧ У ВАЗДУХ: Објављен снимак пада атомске бомбе на аустријску престоницу, сви су у шоку (ВИДЕО)
Градоначелник Беча је посебно побеснео
Министарство спољних послова Аустрије, изабрало је веома необичан видео којим жели да скрене пажњу на потенцијалну опасност од нуклеарног оружја. Наиме, на званичан YouTube канал Министарства, пре неколико дана постављен је видео снимак на којем се симулира бацање атомске бомбе на Беч. Овај снимак изазвао је жестоку реакцију код првог човека престонице.
КОРОНА ЖИВИ ВИШЕ ОД 10 ГОДИНА? Научници открили нове вирусе блиске онима који изазивају ковид
ДА ЛИ ЈЕ ОВО ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ ЗА СТАРИЈЕ: Немачки Комитет за вакцину дао нову препоруку за цепиво Астрезенеке
БАЈДЕНОВИ ПРЕЦИ СУ ВЛАДАЛИ РУСИЈОМ? Украјинци тврде да је амерички председник потомак кијевских кнежева
На снимку се објашњава да би атомска бомба довела до смрти више од 230.000 људи, а било би повређено најмање пола милиона становника.
- Споразумом о забрани нуклеарног наоружања најављујемо почетак краја овог подмуклог оружја - изјавио је поводом овог снимка министар спољних послова Александер Шаленберг.
Градоначелник Беча Михаел Лудвиг је због овога огорчено реаговао.
Први човек престонице је на својој Фејсбук страници рекао да "овај видео не долази у обзир".
- Сада није време да заплашујемо народ атомским бомбама, већ је време да обезбедимо вакцине. Владу би требало саветовати како да се свим силама бори са корона кризом, а овакви снимци апсолутно не помажу - сматра Лудвиг.
Он је позвао све да се фокусирају на корона кризу, и истакао да је свака "техника заплашивања" и "јефтини шоу", потпуно неприкладан у овом тренутку.
- Свако ко застрашује показује да више нема никакву емоцију према народу. Чланови владе треба да искажу емпатију. Не постоји потреба да се приказује овакав маркентишки шоу - сматра Лудвиг.
Убрзо му је стигао одговор из Министарства сполњних послова. На званичном Твитеру налогу је објављен пост у ком се наводи да се "претња нуклеарним оружјем нажалост често види као апстрактни проблем великих сила и војних савеза".
- То сада није случај. Желимо да покажемо да слике које знамо из Хирошиме и Нагасакија нажалост нису ствар прошлости - стоји у одговору МСП градоначелнику Беча.
Овај снимак осудили су бројни аустријски политичари, истичући да власт не би требало да ствара страх код људи.
- Пропаганда без последица - написао је Хелму Брандстатер, члан Националног већа.
Нису реаговали само политичари већ и народ. Неки су најоштрије осудили снимак, док се некима и допао. Они којима се потез МСП није свидао наводе да је ово "лоша диверзија са корона кризе".
Разлог што је видео објављен јесте тај што је Аустрија једна од земаља која је ратификовала Споразум о забрани нуклеарног наоружања, који је прошлог петка ступио на снагу.
Аустрија би требало идуће године да буде домаћин прве конференције на којој би требало да се окупе представници земаља које су потписале споразум.