ЕНИГМА ЗВАНА "АВГАНИСТАНСКЕ ИЗБЕГЛИЦЕ" Колико их уопште има и где ће на крају отићи?
Несрећни Авганистанци су у незавидној ситуацији
Најмање 12.000 људи је евакуисано из Кабула од почетка евакуације људи која је почела прошле недеље када су талибани заузели престоницу Авганистана.
КО ЋЕ ПРВИ ПРИЗНАТИ ИСЛАМСКИ ЕМИРАТ АВГАНИСТАН? Талибани доказали вештину на ратишту, сада је на реду дипломатија
ЖЕНА САЗНАЛА КО ГОДИНАМА ДОНОСИ ЦВЕЋЕ НА ГРОБ ЊЕНОГ БРАТА: После 70 година откривено право чудо (ВИДЕО)
"БУРКА ЈЕ НАШ НАЈМАЊИ ПРОБЛЕМ НАСПРАМ ОНОГА ШТА НАС ЧЕКА" Талибани сеју СТРАХ - речи Авганистанке леде крв у жилама
Ови људи су ''мешавина'' особља које ради за западне владе и радника агенција за помоћ, као и становника Авганистана који су сарађивали са западним владама или њиховим агенцијама, или се сматра да су посебно угрожени због природе свог посла, попут новинара, преводилаца или активисти за људска права.
Већину, отприлике 7.000, америчка војска превезла је из Кабула теретним авионима. Велика Британија је саопштила да је до среде ујутро евакуисала око 1.200 људи из земље, док је немачки министар одбране рекао у петак поподне да је превезено око 1.700 људи на сигурно.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган, рекао је да је његова земља досад из Авганистана пребацила 550 људи, док Француска и Италија кажу да су евакуисале по 500 људи. Друге државе укључене у евакуацију су Аустралија, Канада, Чешка, Данска, Пољска и Швајцарска.
Где су они сада?
Већина војних авиона из Кабула зауставила се у главном граду Узбекистана, Ташкенту, Дохи у Катару или Исламабаду у Пакистану, где су евакуисани људи упућени на редовне летове у земље које ће их примити.
Које земље су обећале да ће их примити?
САД су се обавезале да ће примити 10.000 људи из Авганистана, док ће Аустралија примити 3.000.
Таџикистан је прошлог месеца рекао да је спреман да прихвати 100.000 расељених људи из суседне земље.
Већина европских земаља није била вољна да прихвати одређен број авганистанских избеглица, осим оних које су сарађивали са њиховим агенцијама, због забринутости да ће се поновити мигрантска криза из 2015. године.
Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је страначким колегама да ће њихова земља морати да прихвати око 10.000 људи из Авганистана, наглашавајући да ће већина избеглица морати да се склони у суседне земље.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је Европској унији да се држи досадашњих договора о мигрантима и избеглицама и да помогне суседним земљама.
Сада када се плаши повећаног доласка Авганистана, Брисел би требало д апомогне суседним земљама, попут Ирана, у решавању нових масовних кретања људи, рекао је Ердоган.
- Нови талас миграција је неизбежан ако се не предузму неопходне мере у Авганистану и Ирану, рекао је Ердоган грчком премијеру Киријакосу Мицотакису.
Атина је већ рекла да би могла послати Авганистанце који стижу на њену обалу назад у Турску, коју сматра "сигурном" земљом за мигранте.
Велика Британија најавила је шему насељавања која би могла понудити уточиште за 20.000 авганистанских избеглица у наредним годинама, са фокусом на жене, децу и верске мањине.
Да ли се свет суочава са новом мигрантском кризом?
Агенција Уједињених нација за избеглице каже да је више од 550.000 Авганистанаца интерно расељено од јануара. Већина ових људи, око 300.000, напустило је своје домове због погоршања безбедносне ситуације у последњих недељу дана.
Више вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.