АВГАНИСТАНЦИ У АМЕРИКУ СА СОБОМ ДОНЕЛИ ОПАСНУ ЗАРАЗУ: Власти хитно стопирале све будуће доласке
Портпаролка Беле куће Џен Псаки објаснила је о којој болести се ради
САД су обуставиле летове којима је требало да буду евакуисани Авганистанци, након што су откривени случајеви малих богиња приликом доласка избеглица у САД.
ДАН КАДА ЈЕ РАТ ПОКУЦАО И НА ВРАТА АМЕРИКЕ: Звук јецаја у Њујорку, Бајден се суздржавао да не бризне у плач (ВИДЕО)
А, ГДЕ СИ ТИ ПОШАО? Норвешки авион кренуо ка руској граници, препао се и побегао када је угледао МиГ-31
УСКОРО ЋЕМО ЗНАТИ ИСТОРИЈУ МАРСА? Насин ровер успешно узео узорке стена са Црвене планете (ФОТО/ВИДЕО)
У документу америчке владе упозорава се да би овај развој догађаја могао да има значајан утицај на евакуацију која је почела када су талибани преузели Кабул 15. септембра, а бројни Авганитанци напустили земљу, пренео је Ројтерс.
Одлуку је донела Америчка служба за царину и контролу границе на препоруку Центара за превенцију и контролу болести (ЦДЦ).
Портпаролка Беле куће Џен Псаки изјавила је да је обустава дошла након што су откривене мале богиње међу четири Авганистанаца који су ушли на територију САД. Још се не зна да ли су се речи Псаки односиле на заустављање летова из свих транзитних места где су смештени Авганистанци или само на два највећа - Катар и Немачку.
Обустава би могла да "озбиљно угрози" операције у бази Рамштајн у Немачкој, једном од највећих транзитних места, а такође ће амерички летови бити стопирани из америчке базе Ус-Удеид у Катару.
Неке од авганистанских избеглица су на путу до САД, али су привремено смештени на појединим локацијама, међу којима је и Косово и Метохија.
У владином документу се наводи да ће одлука о прекиду летова имати контраефекат на близу 10.000 вакцинисаних који се налазе у Рамштајну. Додаје се да су многи тамо дуже од 10 дана и да су већ "изморени".
Немачка је одредила 10-дневно ограничење за Авганистанце да могу остати у америчкој бази, а неки немачки политичари и медији су се побунули када су поједини Авганистанци затразили азил у тој земљи.